Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Łodzi z dnia 26 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Łd 262/19

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział I w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Tomasz Adamczyk Sędziowie: Sędzia WSA Bożena Kasprzak (spr.) Sędzia WSA Joanna Tarno Protokolant: Specjalista Alina Kaczmarek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 26 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Rady Miejskiej w S. na uchwałę Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Ł. z dnia 17 stycznia 2019 r. nr 1/4/2019 w przedmiocie stwierdzenia nieważności uchwały w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. 1. uchyla zaskarżoną uchwałę w części stwierdzającej nieważność uchwały nr III/28/2019 Rady Miejskiej w S. z dnia 07.01.2019r. w zakresie §§ 1- 4 oraz w zakresie § 5 - w odniesieniu do zapisu: " Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego"; 2. oddala skargę w pozostałej części; 3. zasądza od Regionalnej Izby Obrachunkowej w Ł. na rzecz Rady Miejskiej w S. kwotę 480 (czterysta osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Zaskarżoną uchwałą z dnia 17 stycznia 2019 r. Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi, na podstawie art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2018 r., poz. 994 ze zm.) stwierdziło nieważność uchwały nr III/28/2019 Rady Miejskiej w Sulejowie z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie ustalenia ryczałtowej stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości, na których znajdują się domki letniskowe lub nieruchomości wykorzystywanych na cele rekreacyjno-wypoczynkowe, wykorzystywanych jedynie przez część roku.

Kolegium Regionalnej Izby Obrachunkowej w Łodzi stwierdziło, iż opisana uchwała Rady Miejskiej w Sulejowie narusza art. 4 i art. 5 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2017 r., poz. 1523, dalej jako: ustawa). Kolegium wyjaśniło, iż w § 5 przedmiotowej uchwały uregulowano kwestie wejścia w życie aktu prawnego w sposób "Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego, z mocą obowiązującą od 1 stycznia 2019 r.". Wskazując na zapis art. 4, art. 5 ustawy oraz art. 88 ust. 1 Konstytucji RP, Kolegium RIO wyjaśniło, iż ustalając termin wejścia w życie aktu normatywnego ustawodawca nie tylko określił minimalny okres, jaki powinien upłynąć od momentu ogłoszenia aktu do momentu wejścia w życie, ale także wprowadził nakaz rozdzielenia dnia wejścia w życie od dnia ogłoszenia, co jest przejawem realizacji konstytucyjnej zasady stanowienia aktów normatywnych z zachowaniem odpowiedniej vacatio legis. Dalej, iż przepis art. 5 ustawy przewiduje wyjątki od zakazu retroakcji, jednak przepis ten dopuszcza nadanie aktowi normatywnemu "mocy wstecznej" tylko w sytuacji, gdy "zasady demokratycznego państwa prawnego nie stoją temu na przeszkodzie". W takim wypadku obowiązkiem organu jest podanie faktycznego i prawnego uzasadnienia, że pomimo działania wstecz aktu normatywnego będzie on realizował zasady demokratycznego państwa prawnego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00