Wyrok WSA w Łodzi z dnia 5 kwietnia 2019 r., sygn. II SA/Łd 122/19
Nieruchomości
Dnia 5 kwietnia 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi - Wydział II w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Wojciechowski, Sędziowie Sędzia NSA Paweł Janicki (spr.), Sędzia WSA Joanna Sekunda-Lenczewska, , Protokolant Pomocnik sekretarza Aleksandra Banasiak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 5 kwietnia 2019 roku sprawy ze skargi W. C. na decyzję Wojewody [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia, że nieruchomość stanowi wspólnotę gruntową wsi oddala skargę. A.B.
Uzasadnienie
Decyzją z [...], nr [...], Wojewoda [...], na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2018 r., poz. 2096) - zwanej: "k.p.a." - oraz art. 8m ustawy z dnia 29 czerwca 1963 roku o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz. U. z 2016 r., poz. 703) - powoływanej dalej jako: "u.o.z.w.g." - utrzymał w mocy decyzję Starosty [...] z [...], znak: [...], w przedmiocie odmowy ustalenia, że nieruchomość oznaczona w ewidencji gruntów jako działka nr 5/2 o pow. 2,8142 ha położona w obrębie [...], w gminie K., stanowi wspólnotę gruntową wsi N.(K. B).
Organ odwoławczy wyjaśnił, że ww. decyzja Starosty [...] została wydana po wszczęciu postępowania na wniosek W.C. o ustalenie nieruchomości stanowiącej wspólnotę gruntową oraz ustalenie uprawnień do udziału we Wspólnocie Gruntowej wsi N. (K. B).
Dalej Wojewoda wskazał, że w odwołaniu od powyższej decyzji organu I instancji W.C. zarzucił nieprawidłową i niedokładną ocenę przedstawionego materiału dowodowego oraz błędną ocenę aktualnego stanu prawnego nieruchomości, które jest przedmiotem niniejszego postępowania administracyjnego. Skarżący wniósł o uchylenie decyzji w całości i orzeczenie co do istoty sprawy.
Następnie organ odwoławczy przytoczył treść art. 8a ust. 1 i ust. 3 u.o.z.w.g. i stwierdził, że na podstawie wypisu z rejestru ewidencji gruntów i budynków z 18 listopada 2016 r. (pomimo, iż w podmiocie ewidencyjnym zapisana została "wspólnota gruntowa") nie można wysnuć, iż nieruchomość należy właśnie do wspólnoty gruntowej. Wypis z rejestru gruntów nie przesądza o istnieniu bądź nieistnieniu wspólnoty gruntowej. Wypis z ewidencji gruntów nie jest także wystarczającym dowodem prawa własności wspólnoty gruntowej i jako taki nie może stanowić podstawy wpisu w księdze wieczystej. Wypis dostarczony organowi przez wnioskodawcę w rzeczywistości został wydany bez podania jakiejkolwiek podstawy prawnej. Po wtóre wypis z ewidencji gruntów powinien zawierać inne dokumenty, które potwierdzą położenie danej działki, przede wszystkim arkusz mapy ewidencyjnej, której w tym przypadku brakuje.