Wyrok WSA w Lublinie z dnia 3 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Lu 908/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Protokolant referent stażysta Katarzyna Jacyniuk po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 3 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi U. Spółki Akcyjnej w Z. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej po rozpatrzeniu odwołania U. S.A. w Z. utrzymał w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie wydania decyzji określającej podatek od towarów i usług z tytułu importu towaru według zgłoszenia celnego nr [...]
Jak wynika z jej uzasadnienia, w dniu 5 września 2014 r., według dokumentu SAD o ww. numerze został zgłoszony do procedury dopuszczenia do obrotu towar w postaci: gaz propan pozostały, zaklasyfikowany do kodu CN 2711 12 97 ze stawką celną 0,7%. Zgłoszenie celne zostało przyjęte przez organ celny, a dane w nim zawarte stanowiły podstawę do objęcia towaru procedurą dopuszczenia do obrotu oraz określenia należności celnych i podatkowych.
Wnioskiem z dnia 20 kwietnia 2017 r. złożonym do L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. (dalej: "organ I instancji") spółka z powołaniem się na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: "TSUE") z dnia 26 maja 2016 r., w sprawie C-286/15 zwróciła się z prośbą o zmianę zgłoszenia celnego w części dotyczącej klasyfikacji taryfowej towaru, opisu towaru, zwrotu należności celnych oraz o określenie w prawidłowej wysokości podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru wg ww. zgłoszenia celnego.