Wyrok WSA w Lublinie z dnia 12 października 2018 r., sygn. I SA/Lu 444/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Grzegorz Wałejko Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz (sprawozdawca) WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Anna Gilowska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 października 2018 r. sprawy ze skargi A. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług z tytułu importu towaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (organ), po rozpatrzeniu odwołania A. S.A. w Z. (podatnik, spółka), utrzymał w mocy decyzję Naczelnika L. Urzędu Celno-Skarbowego w B. P. (organ I instancji) z dnia [...] określającą zobowiązanie w podatku od towarów i usług (VAT) z tytułu importu towarów w wysokości [...] zł solidarnie w stosunku do podatnika jako importera oraz do R. N. jako przewoźnika.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że jest ono prawną konsekwencją decyzji organu celnego, określającej prawidłową wysokość cła i wartości celnej importowanych towarów.
Zgodnie z ustaleniami organu celnego w dniu [...] w M. objęto procedurą tranzytu zewnętrznego, według dokumentu [...], towary opisane jako rajstopy i wyroby pończosznicze o masie w sumie [...] kg brutto. Z noty tranzytowej wynika, że nadawcą tego towaru była firma z [...], przewoźnikiem R. N. ([...]), a spółka została wykazana jako podmiot uprawniony do korzystania z procedury tranzytu. W systemie NCTS na dzień [...] października 2016 r. przesyłka z tymi towarami figurowała jako nieznana w miejscu przeznaczenia. Towary powinny zostać przedstawione w zadeklarowanym urzędzie celnym przeznaczenia, tj. w Oddziale Celnym w K. , w terminie do [...] października 2016 r. Spółka w odpowiedzi na wezwanie organu celnego wyjaśniła, że - według jej wiedzy - najprawdopodobniej towary te zostały skradzione, ponieważ nie dotarły ani do przejścia granicznego w K. , ani do odbiorcy.