Wyrok WSA w Kielcach z dnia 25 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Ke 57/19
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek (spr.), Sędziowie Asesor WSA Agnieszka Banach, Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Protokolant Starszy inspektor sądowy Anna Adamczyk, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Z.P. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji ostatecznej oddala skargę.
Uzasadnienie
1.1 Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej: dyrektor) decyzją z [...] nr [...] utrzymał w mocy decyzję tego organu z [...] nr [...] odmawiającą Z.P. uchylenia decyzji Dyrektora Izby Celnej z [...] nr [...].
1.2 Dyrektor wyjaśnił, że decyzją z [...]. Naczelnik Urzędu Celnego określił Z.P. prowadzącemu P.P.H.U. "D." zobowiązanie w podatku akcyzowym za październik 2008 r. Decyzja ta została utrzymana w mocy ostateczną decyzją Dyrektora Izby Celnej z [...] nr [...]. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z 3 września 2015 r. sygn. akt I SA/Ke 120/15 oddalił skargę na tę decyzję. Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z 24 stycznia 2018 r. sygn. akt I GSK 658/16 oddalił skargę kasacyjną od powyższego wyroku.
W dniu 5 lipca 2016 r. do Dyrektora Izby Celnej wpłynął wniosek podatnika o wznowienie postępowania zakończonego ostateczną decyzją z [...]. Strona wskazała na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej: TSUE, Trybunał) w sprawie C-418/14 ROZ-ŚWIT z 2 czerwca 2016 r., który w jej ocenie ma bezpośredni wpływ na treść wydanej przez organ podatkowy decyzji.
Postanowieniem z 8 sierpnia 2016 r. Dyrektor Izby Celnej wznowił postępowanie w przedmiocie określenia zobowiązania podatkowego w podatku akcyzowym.
1.3 Dyrektor podniósł, że wniosek o wznowienie postępowania oparty został na przesłance określonej w art. 240 § 1 pkt 11 Ordynacji podatkowej, zgodnie z którym w sprawie zakończonej decyzją ostateczną wznawia się postępowanie, jeżeli orzeczenie Trybunału ma wpływ na treść wydanej decyzji. Wyjaśnił, że przesłanka wznowienia postępowania zachodzi nie tylko w sprawie, w której sąd wystąpił z pytaniem prejudycjalnym, ale także gdy orzeczenie TSUE zapadło w innej sprawie, ale ma wpływ na treść decyzji, a więc dotyczy tożsamej podstawy prawa wspólnotowego.