Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 18 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Ke 813/15

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Maria Grabowska (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak, Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Spółka K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej (obecnie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej) z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za miesiące od czerwca do września 2008 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Dyrektor Izby Skarbowej w K. (dalej: dyrektor) decyzją z [...] utrzymał w mocy decyzję Dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w K. (dalej: dyrektora UKS) z [...] nr [...] określającą Spółce Jawnej K. w Ł. (dalej: spółce) zobowiązania podatkowe w podatku od towarów i usług za czerwiec, lipiec, sierpień i wrzesień 2008 r.

Organ ustalił, że w okresie od czerwca do września 2008 r. spółka dokonywała zakupu oleju napędowego oraz benzyny bezołowiowej od pięciu kontrahentów, w tym m. in. od spółki P. S.A. w P. W ewidencjach zakupu prowadzonych przez stronę na potrzeby podatku od towarów i usług wykazano 112 faktur dokumentujących zakup paliwa od spółki P. S.A. na łączną kwotę netto 8.866.647,36 zł; podatek VAT (22%) 1.950.662,47 zł. Paliwo, którego dostawy do spółki zostały udokumentowane wystawionymi przez P. S.A. 47 fakturami VAT pochodziło z rafinerii w miejscowości S., w N. Dostawy te zostały przeprowadzone w ramach transakcji, w których brały ponadto udział S. Sp. z o.o. w W., E. Sp. z o.o. w S. i P. S.A. w P.

Na podstawie analizy zgromadzonych w aktach sprawy faktur VAT, wystawionych przez kolejne podmioty w celu udokumentowania transakcji obrotu przedmiotowym paliwem pochodzącym z rafinerii w S., porównując ilości paliwa będącego przedmiotem kolejnych dostaw, ustalono następujący przebieg transakcji. Spółka S. dokonywała na rzecz spółki E. dostaw paliwa, posługując się niemieckim numerem identyfikacji podatkowej. W tych przypadkach S. Sp. z o.o. wystawiał faktury VAT ze stawką podatku VAT 0%, którymi dokumentowała sprzedaż paliwa spółce E. Sp. z o.o., i deklarowała z tego tytułu wewnątrzwspólnotową dostawę towarów. Następnie E. Sp. z o.o. dostawy tego samego paliwa fakturowała na rzecz P. S.A. w P., wystawiając na rzecz swojego kontrahenta faktury VAT ze stawką podatku od towarów i usług 22%. Zakupione w ten sposób przez P. paliwo było przedmiotem dalszej odsprzedaży przez tę spółkę na rzecz strony. W związku z tymi transakcjami, mającymi miejsce w okresie od czerwca do września 2008 r., zostało wystawionych przez P. S.A. na rzecz spółki 49 faktur VAT, w tym 2 faktury VAT korekty z krajową stawką VAT 22%. Przedmiotowe paliwo (olej napędowy i benzynę bezołowiową Pb 95) spółka sprzedawała klientom indywidualnym na własnych stacjach benzynowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00