Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 17 kwietnia 2019 r., sygn. III SA/Gl 1052/18

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Krzysztof Kandut, Sędzia WSA Adam Nita (spr.), Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 17 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi M.M. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie długu celnego oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r., nr [...], Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Katowicach (zwany dalej Organem odwoławczym lub Organem II instancji) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Śląskiego Urzędu Celno-Skarbowego w Katowicach (w dalszej części uzasadnienia określanego jako Organ I instancji lub Naczelnik Urzędu Celno - Skarbowego) z [...] r., nr [...]. W tym orzeczeniu nieostatecznym Organu I instancji, wydanym w stosunku do M. M. (zwanej dalej Dłużniczką, Stroną lub Skarżącą) określono jej kwotę długu celnego. Stało się tak, ponieważ we wspomnianej decyzji, Naczelnik Urzędu Celno - Skarbowego postanowił zaksięgować kwotę niedoboru cła w wysokości [...] zł. oraz wezwać Dłużniczkę do uiszczenia tej kwoty nie później niż w terminie 10 dni od doręczenia jej decyzji.

Decyzje organów obydwu instancji zapadły w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.

W dniu [...] stycznia 2015 r. J. P. [...] (agencja celna), działający jako przedstawiciel bezpośredni Skarżącej, posiadając pozwolenie na stosowanie procedury uproszczonej, dokonał wpisu do rejestru towaru, który został następnie ujęty w zgłoszeniu celnym uzupełniającym z [...] stycznia 2015 r. w pozycjach od 1 do 7, z zastosowaniem technik elektronicznego przetwarzania danych w rozumieniu art. 61 lit. b rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913 z 12 października 1992 r. ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny (Dz. Urz. WE L 302 z 19 października 1992 r.

Dla towaru przywiezionego z H., w poz. 4 zgłoszenia celnego zadeklarowano opis towaru: punkt dostępowy, urządzenie do transmisji danych infrastruktury - [...] szt.; kod CN 8517 69 90 (kod Taric 8517 69 90 90) ze stawką celną dla krajów trzecich 0%; kwota cła 0 PLN. W dniu przyjęcia zgłoszenia celnego, ówczesny organ celny I instancji, tj. Naczelnik Urzędu Celnego nie przeprowadził weryfikacji zgłoszenia celnego, ani nie dokonał oględzin towaru. Dlatego przyjęto dane zadeklarowane przez zgłaszającego w złożonym zgłoszeniu. Tym samym towar został zwolniony do procedury dopuszczenia do swobodnego obrotu.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00