Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 10 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Gd 1/19

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Wojtynowska, Sędziowie Sędzia WSA Irena Wesołowska (spr.), Sędzia WSA Krzysztof Przasnyski, Protokolant Starszy Sekretarz sądowy Dorota Kotlarek, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 10 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi Stowarzyszenia " A B" na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 2 listopada 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Stowarzyszenie "A" z siedzibą w D. (dalej: "Stowarzyszenie", "wnioskodawca", "skarżący") wystąpiło do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: "Dyrektor", "organ interpretacyjny") o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług.

Przedstawiając zdarzenie przyszłe podano, że Gmina jako lider ubiegała się o dofinansowanie, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego (dalej: "RPO") Województwa na lata 2014-2020, projektu dotyczącego montażu paneli fotowoltaicznych. Projekt został wybrany do realizacji i otrzymał maksymalne możliwe dofinansowanie na poziomie 85% kosztów kwalifikowanych. Projekt był składany w partnerstwie gmin: D., U., S., P. i K. oraz Stowarzyszenia. W ramach projektu gminy będą montowały instalacje fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej, a Stowarzyszenie na budynkach mieszkalnych swoich członków. Gminy pozostaną właścicielami projektowanej infrastruktury oraz będą odpowiedzialne za jej utrzymanie w okresie trwałości projektu. Dla gmin kosztami kwalifikowanymi są wydatki netto związane z dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, podatek VAT dla gmin jest w projekcie wydatkiem niekwalifikowanym.

Wskazano, że zakres realizacji projektu w ramach Stowarzyszenia przewiduje montaż instalacji fotowoltaicznych na budynkach mieszkalnych członków Stowarzyszenia. Ponad 160 mieszkańców gminy D. wyraziło zainteresowanie udziałem w projekcie i współfinansowaniem wykonania instalacji fotowoltaicznych na będących ich własnością nieruchomościach. Projekt polega na dostawie, montażu, uruchomieniu i konfiguracji instalacji fotowoltaicznej na budynkach mieszkalnych, na gruncie lub budynkach niemieszkalnych będących własnością mieszkańców, z przeznaczeniem na potrzeby gospodarstwa domowego. Dla Stowarzyszenia kosztami kwalifikowanymi projektu są wydatki brutto związane z dostawą i montażem instalacji fotowoltaicznych, jak również podatek VAT. Podano, że usługę wykonania instalacji fotowoltaicznych na obiektach będących własnością mieszkańców będzie realizowało Stowarzyszenie. W tym celu Stowarzyszenie podpisze z każdym mieszkańcem umowę na jego udział w realizacji projektu, w szczególności na dostawę urządzeń i montaż instalacji fotowoltaicznej na nieruchomości będącej jego własnością. Mieszkaniec zobowiązuje się w umowie do użyczenia części jego nieruchomości, współfinansowania wykonania instalacji fotowoltaicznych i pokrywania bieżących kosztów eksploatacji instalacji. Wskazano,

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00