Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 21 marca 2019 r., sygn. I SA/Po 550/16
Podatek dochodowy od osób fizycznych; Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Protokolant: starszy sekretarz sądowy Krzysztof Dzierzgowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2019 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia wysokości dochodu osiągniętego w 2010 r. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz innych źródeł przychodów I. uchyla zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w [...] z dnia [...]., nr [...]; II. zasądza od Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] na rzecz strony skarżącej kwotę 877,- zł (osiemset siedemdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. decyzją z dnia [...] r., nr [...], określił A. M. (dalej jako: "podatniczka" lub "skarżąca") wysokość osiągniętego w 2010 r. dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej oraz innych źródeł przychodów w łącznej kwocie [...]zł z tego z działalności gospodarczej w kwocie [...]zł.
W motywach rozstrzygnięcia organ I instancji wskazał, że podatniczka w dniu 9 marca 2011 r. złożyła w Urzędzie Skarbowym w K. zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym 2010 (PIT-37), w którym wykazała: - dochód z emerytur - rent oraz innych krajowych świadczeń w kwocie [...]zł i zaliczkę pobraną przez płatnika na podatek dochodowy w kwocie [...]zł, - dochód z innych źródeł w kwocie [...]zł i zaliczkę pobraną przez płatnika na podatek dochodowy w kwocie [...]zł, odliczenie składek na ubezpieczenie społeczne w kwocie [...]zł oraz składek na ubezpieczenie zdrowotne w kwocie [...]zł, - odliczenie do wysokości wykazanego podatku ulgi na małoletnie dzieci w kwocie [...]zł. Przeprowadzona przez organ kontrola podatkowa wykazała, że w czerwcu 2010 r. podatniczka dokonała transakcji sprzedaży 648 paczek tytoniu Grodzkiego za łączną kwotę [...]zł oraz 9 opakowań maszynek do golenia [...] za łączną kwotę [...]zł, za pośrednictwem platformy aukcyjnej [...], używając nazwy użytkownika [...] Koszty wysyłki sprzedanego towaru wyniosły łącznie [...] zł. Ustalono, że podatniczka nie dokumentowała sprzedaży towarów fakturami, nie prowadziła ksiąg podatkowych oraz żadnej innej ewidencji zarówno dla celów ewidencjonowania przychodów, jak i kosztów uzyskania przychodów. W trakcie kontroli podatniczka odmówiła składania zeznań, a w pisemnych wyjaśnieniach z dnia 8 października 2012 r. stwierdziła, że nie posiada domeny internetowej, a w każdej innej kwestii dotyczącej ww. sprzedaży zasłoniła się brakiem pamięci. Na podstawie zgromadzonego materiału dowodowego organ uznał, że podatniczka dokonując sprzedaży towarów na internetowych aukcjach, prowadziła działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 1509 ze zm. - w skrócie: "ustawa o PDOF"). Osiągnięty przez podatniczkę dochód organ określił w drodze oszacowania, na podstawie art. 23 § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm. - w skrócie: "O.p."). W konsekwencji poczynionych ustaleń organ stwierdził, że podatniczka nie zadeklarowała do opodatkowania za 2010 r. dochodu z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej z tytułu dokonanej za pośrednictwem portalu [...] sprzedaży, a więc nierzetelnie sporządziła zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2010 r.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right