Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 20 marca 2019 r., sygn. I SA/Po 1046/18

Interpretacje podatkowe; Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Aleksandra Kiersnowska - Tylewicz Sędziowie Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont (spr.) Sędzia WSA Karol Pawlicki Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 06 marca 2019 r. sprawy ze skargi [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] . nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę.

Uzasadnienie

X. X. (dalej: "skarżący") pismem z 20 sierpnia 2018 r. wystąpił z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych prowadzenia działalności gospodarczej na terenie Luksemburga.

Przedstawiając opis zdarzenia przyszłego skarżący podał, że jest osobą fizyczną , która w działalności gospodarczej prowadzi księgę przychodów i rozchodów oraz ewidencję VAT. Do rozliczeń wybrał opodatkowanie podatkiem liniowym (obecnie 19%). Posiada dom oraz inwestycje (mieszkanie) w Polsce gdzie j też mieszka żona oraz córka lat 22 lata studiująca w trybie stacjonarnym. Skarżący nie zamierza zmieniać miejsca zamieszkania i opuszczać Polski. Uzyskał dwuletni kontrakt na usługi doradcze w Luksemburgu, gdzie na czas kontraktu ma zamiar wynająć mieszkanie. Na czas pobytu Luksemburgu musi się zameldować w lokalnej gminie, co jest to niezbędne do otrzymania karty uprawniającej do wstępu na teren siedziby Komisji Europejskiej. Kontrahent w Luksemburgu nie ma wyłączności na usługi skarżącego. Skarżący będzie przebywał w Luksemburgu powyżej 200 dni w roku, do Polski będzie wracał wyłącznie okazjonalnie. Skarżący będzie świadczył usługi doradcze w miejscu wskazanym przez firmę, z którą ma zawartą umowę. Usługi będzie świadczył w siedzibie Komisji Europejskiej w Luksemburgu. Co miesiąc będzie wystawiał kontrahentowi fakturę za dni konsultacji na podstawie karty pracy, potwierdzonej przez klienta końcowego. Skarżący nie będzie świadczył usług z wynajętego mieszkania, nie będzie miał również innych klientów na terenie Luksemburga. Żona oraz córka skarżącego nie przeprowadzą się do tego kraju, ani nie będą tam mieszkały ze skarżącym. Skarżący po zakończeniu kontraktu ma zamiar wrócić do Polski.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00