Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 12 marca 2019 r., sygn. II SA/Ol 821/18

Odpady

 

Dnia 12 marca 2019 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Beata Jezielska (spr.) Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński sędzia WSA Ewa Osipuk Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 marca 2019 roku sprawy ze skargi Spółki A na zarządzenie pokontrolne Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie prowadzenia ewidencji odpadów - oddala skargę.

Uzasadnienie

Zarządzeniem pokontrolnym z dnia "[...]" Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska w O., na podstawie art. 12 ust. 1 pkt 1 i ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 1991r. o Inspekcji Ochrony Środowiska (t.j. Dz.U. z 2018r., poz. 1471 ze zm., dalej jako: u.i.o.ś.) oraz ustaleń kontroli przeprowadzonej od dnia 19 września 2018r. do dnia 27 września 2018r. w "[...]" S.A. (dalej jako: Spółka) Oddział Produkcyjny w K., udokumentowanej protokołem kontroli, zarządził:

1. prowadzić ewidencję odpadów w postaci krzemionkowych przekładek akumulatorowych - termin realizacji: na bieżąco od dnia otrzymania niniejszego zarządzenia;

2. uzupełnić ewidencję odpadów w postaci krzemionkowych przekładek akumulatorowych, od momentu wytworzenia tego odpadu - termin realizacji: 14 dni od dnia otrzymania niniejszego zarządzenia.

Jednocześnie wyznaczono termin przesłania pisemnej informacji o zakresie podjętych działań służących wyeliminowaniu wskazanych w zarządzeniu naruszeń na dzień 26 października 2018r.

W uzasadnieniu wskazano, że kontrolowany zakład nie ewidencjonuje odpadów w postaci krzemionkowych przekładek akumulatorowych, powstałych w czasie prowadzenia ich separacji z frakcji metalicznej zawierającej ołów, w której występują te przekładki, w okresie marzec - początek lipca 2018r. Odpady te powinny być zaś ewidencjonowane zgodnie z katalogiem odpadów jako odpady o kodzie 19 12 11 * - inne odpady (w tym zmieszane substancje i przedmioty) z mechanicznej obróbki odpadów zawierające substancje niebezpieczne. Zaznaczono, iż jest to odpad ujęty w posiadanym przez zakład pozwoleniu zintegrowanym, jednakże w pozwoleniu tym zakład nie posiada ujętego procesu technologicznego, obejmującego oczyszczanie krzemionkowych przekładek akumulatorowych z pasty ołowiowej oraz drobniejszych frakcji ołowiu metalicznego. Wskazano przy tym, że w procesie przetworzenia odpadu w postaci akumulatora w kruszarce powstają odpady w postaci m. in. tworzyw sztucznych z obudów, które są ewidencjonowane przez zakład i przekazywane podmiotom zewnętrznym do dalszego gospodarowania. Podobnie w procesie przetwarzania odpadu zużytego akumulatora powstają krzemionkowe przekładki akumulatorowe. Podniesiono, że zarówno odpady tworzyw sztucznych z obudów, jak i krzemionkowych przekładek akumulatorowych nie mogą być poddawane dalszemu przetworzeniu w instalacji kontrolowanego zakładu, ponieważ taki proces nie został ujęty w pozwoleniu zintegrowanym. W związku z tym organ uznał, że krzemionkowe przekładki akumulatorowe, powstające w zakładzie z przetwarzania odpadu w postaci zużytego akumulatora stanowią odpad, który powinien podlegać ewidencjonowaniu, zgodnie bowiem z art. 66 ustawy z dnia 14 grudnia 2012r. o odpadach (t.j. Dz. U. 2018r. poz. 992 ze zm., dalej jako: u.o.o.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00