Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 21 marca 2019 r., sygn. III SA/Kr 368/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Barbara Pasternak (spr.) Sędziowie WSA Ewa Michna WSA Maria Zawadzka Protokolant sekretarz sądowy Renata Nowak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 marca 2019 r. sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 9 stycznia 2018 r. nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego skargę oddala

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] 2016 r. ([...]) Burmistrz Miasta N, odmówił S. P. przyznania świadczenia wychowawczego wnioskowanego na pierwsze dziecko - M. P., z uwagi na fakt, iż świadczenie wychowawcze na pierwsze dziecko uzależnione jest od wysokości miesięcznego dochodu przypadającego na członka rodziny, który nie może przekraczać kryterium określonego w przepisach ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Z uwagi na to, że dochód w trzyosobowej rodzinie wnioskodawczyni przekraczał kryterium dochodowe organ odmówił wnioskowanego świadczenia.

Decyzją z dnia [...] 2016 r. ([...]) Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy ww. decyzję.

Wyrokiem z dnia 25 kwietnia 2017r., sygn. akt III SA/Kr 199/17 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie po rozpatrzeniu sprawy ze skargi S. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] 2016 r. uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję organu pierwszej instancji.

Sąd wskazał, iż skargę należało uwzględnić, aczkolwiek nie wszystkie zarzuty pełnomocnika skarżącej były zasadne. Sąd przyznaje, że literalnie skarżąca, jako mężatka, nie spełniała kryteriów definicji z ww. art. 2 pkt 13 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci. Niemniej jednak, uwzględniając prokonstytucyjną wykładnię przepisów zawierających definicję "osoby samotnie wychowującej dziecko" wynikającą z wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 23 czerwca 2008 r., P 18/06, Sąd uznał, że dziecko M. P. wychowuje się w rodzinie rekonstruowanej i posiada status osoby wychowywanej przez samotnego rodzica i w ocenie Sądu ustalenie składu rodziny S. P. należy dokonać z wyłączeniem definicji art. 2 pkt 16 ustawy o pomocy państwa w wychowaniu dzieci.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00