Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 14 marca 2019 r., sygn. I SA/Ke 4/19

Podatek od nieruchomości

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Ewa Rojek, Sędziowie Sędzia WSA Magdalena Chraniuk-Stępniak (spr.), Sędzia WSA Danuta Kuchta, Protokolant Starszy inspektor sądowy Michał Gajda, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 14 marca 2019 r. sprawy ze skargi H. spółka z o.o. w likwidacji w S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości za 2018 r. oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. (Kolegium) utrzymało w mocy decyzję Burmistrza S. z [...] nr [...] określającą wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2018 r. H. Sp. z o. o. w likwidacji (Spółka) od budynków i gruntów związanych z prowadzoną działalnością w kwocie 17.194,00 zł.

Kolegium ustaliło, że organ pierwszej instancji jako przedmiot opodatkowania wskazał budynki o powierzchni użytkowej 963,94 m2 i grunty o powierzchni 4.558,00 m2. Przy ustalaniu zobowiązania podatkowego zastosowano stawki określone Uchwałą Nr [...] Rady Miejskiej w [...] w sprawie wysokości stawek podatku od nieruchomości.

Następnie wskazało na przepisy ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1785 ze zm.), dalej "u.p.o.l.", określające przedmiot opodatkowania podatkiem od nieruchomości, podatnika podatku od nieruchomości oraz podstawę opodatkowania, tj. art. 2 ust. 1, art. 3 ust. 1 i art. 4 ust. 1. Podniosło, że kwestią sporną w sprawie jest opodatkowanie budynków i gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Przywołując art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 17 maja 1989 r. Prawo geodezyjne i kartograficzne (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 2101 ze zm.) zaznaczyło, że podstawę wymiaru podatków stanowią dane zawarte w ewidencji gruntów i budynków, a tym samym organy podatkowe są zobowiązane do przyjmowania za podstawę ustalania podatku danych wykazanych w ewidencji.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00