Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 18 marca 2019 r., sygn. IV SA/Gl 176/17

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzanna Sałuda (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Beata Kozicka, Sędzia WSA Stanisław Nitecki, Protokolant Specjalista Magdalena Nowacka-Brzeźniak, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 18 marca 2019 r. sprawy ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Katowicach z dnia [...] nr [...] w przedmiocie świadczenia wychowawczego oddala skargę.

Uzasadnienie

Przedmiotem sporu jest decyzja Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Katowicach - dalej SKO, Kolegium- nr [...] z [...]r. którą organ ten po rozpatrzeniu odwołania M.K. - dalej strona, na podstawie art.2 ustawy z dnia 12.10.1994r. o samorządowych kolegiach odwoławczych (tekst jednolity Dz. U. z 2015 r. poz. 1659 z poźn zm.) oraz art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a. (tekst jednolity Dz.U. z 2016 r. poz. 23) od decyzji Prezydenta Miasta D. Nr [...] z dnia [...] r. w sprawie odmowy przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na dziecko E.K. utrzymał sporną decyzję w mocy.

Prezydent Miasta D. decyzją Nr [...] z dnia [...] r. odmówił stronie przyznania prawa do świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko E.K. wskazując, iż nie spełnia warunków do przyznania świadczenia wychowawczego na pierwsze dziecko, gdyż przekracza kryterium dochodowe uprawniające do przyznania tego świadczenia o kwotę 40,60 zł; a dochód na osobę w rodzinie wynosi 840,60 zł.

Organ pierwszej instancji uznał, że w przypadku rozwiązania umowy agencyjnej (i każdej innej) zawartej i wykonywanej w ramach działalności gospodarczej utrata dochodu w rozumieniu art. 7 ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci następuje wyłącznie w razie wyrejestrowania lub zawieszenia działalności gospodarczej, a nie w przypadku rozwiązania takiej umowy. Dlatego też organ stwierdził, że nie zachodzą w sprawie przesłanki do uznania, że doszło do utraty dochodu w rozumieniu art. 2 pkt 19 tej ustawy.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00