Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 27 marca 2019 r., sygn. I SA/Gd 345/19
Celne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń, Sędziowie Sędzia NSA Małgorzata Tomaszewska (spr.), Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 27 marca 2019 r. sprawy ze skargi ,,A" Sp. z o.o. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 29 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia 29 listopada 2018 r. nr [...] Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia 28 czerwca 2018 r. nr [...] wydaną wobec A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: skarżąca, spółka, sublicencjobiorca) w przedmiocie weryfikacji zgłoszenia celnego co do wartości celnej towaru i wymaganej kwoty należności celnych.
W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:
Organ pierwszej instancji dokonał weryfikacji zgłoszenia celnego nr [...] z dnia 10.03.2017 r., na podstawie którego objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii różnego rodzaju odzież marki [...], sprowadzoną z Chin przez skarżącą spółkę.
Organ ustalił, że przedmiotem działalności A Sp. z o.o., należącej do B Sp. z o.o., jest import i odsprzedaż hurtowa dla C Sp. z o.o. całości importowanej odzieży i obuwia sygnowanych znakiem towarowym [...]. Na podstawie analizy treści dokumentów m.in. w postaci: "Porozumienia w sprawie przejęcia produkcji w toku" zawartego w dniu 1 grudnia 2016 r. pomiędzy C Sp. z o.o. a A Sp. z o.o., "Umowy dystrybucyjnej - licencji na znaki towarowe" z dnia 14 listopada 2014 r., zawartej pomiędzy D (Licencjodawca) i C Sp. z o.o. (Licencjobiorca), aneksu z dnia 19 grudnia 2016 r. do Umowy dystrybucyjnej na znaki towarowe, "Upoważnienia" z dnia 20 grudnia 2016 r. - organ pierwszej instancji ustalił, że opłaty licencyjne za używanie znaku [...] uiszczała firma C Sp. z o.o., na rzecz D. Faktury z naliczoną opłatą licencyjną wystawiane były przez D dla C Sp. z o.o. Każda faktura licencyjna zawierała dane precyzujące rodzaj towaru, nazwę eksportera (producenta) towarów oraz numer i wartość faktury importowej wystawionej przez eksportera (producenta) dla A Sp. z o.o. Opłaty licencyjne zostały naliczone w kwotach stanowiących 10% lub 7% wartości towarów z faktur importowych w zależności od asortymentu towaru. Opłaty te nie były doliczane do wartości celnej sprowadzonych towarów.