Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 16 kwietnia 2019 r., sygn. I SA/Gd 265/19
Celne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zbigniew Romała (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Sławomir Kozik, Sędzia NSA Alicja Stępień, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Sylwia Górny, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 16 kwietnia 2019 r. sprawy ze skargi "A" na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia 19 listopada 2018 r. nr [...] w przedmiocie wartości celnej towaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:
Na podstawie zgłoszenia celnego [...] z dnia 23 lutego 2017 r. objęto procedurą dopuszczenia do obrotu na obszarze celnym Unii Europejskiej (dalej: "EU") koszulki typu t-shirt z dzianiny poliestrowej i kurtki męskie z tkaniny poliestrowej marki "C" sprowadzone z Chin przez "A" Spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] (dalej: "Spółka", "skarżąca", "A").
W okresie od 10 maja do 23 sierpnia 2017 r. funkcjonariusze celni przeprowadzili kontrolę celno-skarbową w siedzibie importera ("A") i w siedzibie "B" Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w [...] (dalej: "B"), która jako spółka nadrzędna jest właścicielem 100% udziałów w "A". Kontrolą objęto dokumentację księgową i finansową związaną z obrotem towarowym z zagranicą w okresie od 1 października 2016 r. do 31 marca 2017 r. pod kątem zgodności z przepisami prawa celnego dokonanej wymiany handlowej.
W wyniku kontroli ustalono, że przedmiotem działalności "A", należącej do Grupy Kapitałowej "B", jest import i odsprzedaż hurtowa dla "B" całości importowanej odzieży i obuwia sygnowanych znakiem towarowym "C". W czasie kontroli "A" przedstawiła m.in. następujące dokumenty: "Porozumienie w sprawie przejęcia produkcji w toku" zawarte w dniu 1 grudnia 2016 r. pomiędzy "B" a "A", "Umowę dystrybucyjną - licencję na znaki towarowe" z dnia 14 listopada 2014 r. zawartą pomiędzy "C" z siedzibą w Amsterdamie (Licencjodawca) i "B" (Licencjobiorca), aneks z dnia 19 grudnia 2016 r. do Umowy dystrybucyjnej na znaki towarowe, wprowadzający m.in. nowy ustęp 18.3, "Upoważnienie" z dnia 20 grudnia 2016 r., w którym "B" upoważniła "A" do wyprodukowania, zlecenia produkcji, zakupu, importu i/lub wprowadzenia na obszar celny UE towarów oznaczonych znakami towarowymi "C" i "X". W toku kontroli stwierdzono, że opłaty licencyjne za używanie znaku "C" uiszczała firma nadrzędna - "B", na rzecz "C" na podstawie uzgodnień Umowy dystrybucyjnej. Faktury z naliczoną opłatą licencyjną wystawiane były przez "C" dla "B". Każda faktura licencyjna zawierała dane precyzujące rodzaj towaru, nazwę eksportera (producenta) towarów oraz numer i wartość faktury importowej wystawionej przez eksportera (producenta) dla "A". Opłaty licencyjne zostały naliczone w kwotach stanowiących 10% lub 7% wartości towarów z faktur importowych w zależności od asortymentu towaru (sposób ustalony w pkt 7 załącznika 1 do Umowy dystrybucyjnej). Opłaty te nie były doliczane do wartości celnej sprowadzonych towarów, w tym objętych ww. zgłoszeniem celnym. Ustalono ponadto, że "A" po otrzymaniu od eksportera faktury, na podstawie której zakupiła towary i sprowadziła na obszar celny UE, w tym samym dniu wystawiała faktury sprzedaży tych towarów spółce "B". W fakturach sprzedaży wskazywała numer zgłoszenia celnego będącego podstawą dopuszczenia do obrotu na obszarze UE sprowadzonego przez nią towaru, numer faktury importowej i numer kontenera. Na wezwanie kontrolujących "B" przedstawiła zestawienie faktur licencyjnych wystawionych przez "C" w czasie objętym kontrolą. W wykazie tym wskazano numery faktur licencyjnych wraz ze stawkami i kwotami opłaty licencyjnej w powiązaniu z numerami odpowiednich faktur importowych i zgłoszeń celnych.