Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. V SA/Wa 1519/18
Interpretacje podatkowe; Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA - Irena Jakubiec-Kudiura, Sędzia WSA - Krystyna Madalińska-Urbaniak, Sędzia WSA - Tomasz Zawiślak (spr.), Protokolant st. specjalista - Justyna Macewicz, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 lutego 2019 r. sprawy ze skargi [...] S.A. w [...] na pisemną interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...] w zakresie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Wnioskiem z [...] stycznia 2018 r., uzupełnionym pismem z [...] kwietnia 2018 r. [...] Spółka Akcyjna (dalej: ..., spółka lub skarżąca) wystąpiła o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie zastosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy dla dostaw paliw silnikowych na rzecz sił zbrojnych [...] oraz zwolnienia z akcyzy ubytków powstałych w trakcie stosowania procedury zawieszenia poboru akcyzy. We wniosku spółka przedstawiła następujący stan faktyczny.
Strona wyjaśniła, że jest producentem paliw (silnikowych i opałowych) w rozumieniu ustawy z dnia 6 grudnia 2008 r. o podatku akcyzowym (tj. Dz.U. z 2018 r., poz. 1114 ze zm., dalej: upa), jak i innych wyrobów akcyzowych, które są wytwarzane z ropy naftowej. Spółka, obok działalności produkcyjnej, zajmuje się również działalnością handlową na poziomie hurtowym i detalicznym, i obecnie realizuje dostawy paliw na rzecz sil zbrojnych [...] (dalej: siły zbrojne [...]), o których mowa w § 2 pkt 3 rozporządzenia Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 lutego 2017 r. w sprawie zwolnień od podatku akcyzowego (Dz.U. z 2017 r. poz. 430, dalej: rozporządzenie). Dostarczanie przedmiotowych paliw odbywa się za pośrednictwem wykonawcy kontraktowego [...] (dalej: wykonawca), o którym mowa w § 2 pkt 6 rozporządzenia oraz zdefiniowanego w art. 2 lit. f (oraz art. 2 lit. e) umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem [...] o statusie sił zbrojnych [...] na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podpisanej w [...] dnia 11 grudnia 2009 r. (Dz. U. z 2010 r., poz. 422 i 423 - dalej: umowa). Bezpośrednim odbiorcą paliw silnikowych jest podmiot krajowy lub zagraniczny, który jest wykonawcą dla sił zbrojnych [...]. Wydawanie przedmiotowych paliw wykonawcy spółka realizuje ze składów podatkowych znajdujących się na terytorium kraju, stosując zwolnienie bezpośrednie na podstawie § 37 rozporządzenia. Paliwa są wyprowadzane ze składu podatkowego z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy, w systemie EMCS. Kierowca autocysterny przewożącej paliwo otrzymuje wydruk dokumentu e-AD z nadanym numerem referencyjnym, Świadectwo Zwolnienia z podatku VAT i podatku akcyzowego (o którym mowa w umowie - dalej zwane świadectwem zwolnienia) i ewentualnie Pojedyncze Poświadczenie określone w Porozumieniu Wykonawczym między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem [...] do umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem [...] o statusie sił zbrojnych [...] na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dotyczące zwolnień podatkowych dla celów oficjalnych podpisane w Warszawie dnia 27 kwietnia 2015 r. (Dz. U. poz. 817, dalej: porozumienie) - w przypadku, gdy nie zostanie wypełnione pole nr 4 w świadectwie zwolnienia. Dokonywanie przemieszczania paliw w procedurze zawieszenia poboru akcyzy wynika z art. 40 ust. 2 pkt 6 upa. Paliwo jest przemieszczane do odbiorcy, czyli do stacjonującej na terytorium kraju jednostki wojskowej sił zbrojnych [...].