Wyrok WSA w Warszawie z dnia 25 lutego 2019 r., sygn. III SA/Wa 964/18
Interpretacje podatkowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Honorata Łopianowska, Sędziowie sędzia WSA Beata Sobocha, sędzia WSA Jarosław Trelka (sprawozdawca), Protokolant referent Michał Strzałkowski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 25 lutego 2019 r. sprawy ze skargi F. S.A. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 12 lutego 2018 r. nr 0114-KDIP2-3.4010.348.2017.1.PS w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną, 2) zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz F. S.A. z siedzibą w O. kwotę 457 zł (słownie: czterysta pięćdziesiąt siedem złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
F. S.A. w O. ("Wnioskodawca", "Skarżący", "Spółka", "Strona") zwróciła się do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej ("Dyrektor", "Organ interpretacyjny", "Organ") o wydanie interpretacji indywidualnej w trybie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201 ze zm.; dalej też "Op"), dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych. We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka jest podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych i podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca zamierza dokonać połączenia ze spółką komandytową w trybie określonym w art. 492 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 września 2000 r Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2017 r., poz. 1577 ze zm., dalej też "Ksh"), poprzez przejęcie przez Wnioskodawcę (spółkę przejmującą) spółki komandytowej (spółki przejmowanej), W wyniku połączenia dojdzie do ustania bytu prawnego spółki komandytowej, której majątek zostanie przeniesiony na Spółkę. Spółka komandytowa powstanie w wyniku przekształcenia spółki z o. o., w której Wnioskodawca jest obecnie wspólnikiem. Skarżąca zapytała, czy połączenie przez przejęcie spółki komandytowej będzie skutkować powstaniem po stronie Wnioskodawcy przychodu podatkowego na gruncie ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2016 r., poz. 1888 ze zm., dalej też "ustawa" lub "updop"). W przypadku uznania, że przejęcie spółki komandytowej spowoduje po stronie Wnioskodawcy powstanie przychodu podatkowego, Skarżąca zapytała, czy kosztem uzyskania przychodu będzie wartość wydatków poniesiona na nabycie/objęcie udziałów w spółce z o. o., niezaliczona uprzednio do kosztów uzyskania przychodu.