Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Krakowie z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. III SAB/Kr 6/19

Inne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie w składzie: Przewodniczący: Sędzia WSA Halina Jakubiec Sędziowie: WSA Janusz Kasprzycki (spr.) WSA Barbara Pasternak po rozpoznaniu w dniu 27 lutego 2019 r. na posiedzeniu niejawnym w trybie uproszczonym sprawy ze skargi M. U. na przewlekłość postępowania przed Wojewodą w przedmiocie udzielenia zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej I. stwierdza, że Wojewoda przewlekle prowadzi postępowanie z wniosku skarżącej o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej; II. stwierdza, że przewlekle prowadzenie postępowania przez Wojewodę miało miejsca z rażącym naruszeniem prawa; III. zobowiązuje Wojewodę do załatwienia sprawy w terminie 30 dni od dnia otrzymania odpisu prawomocnego wyroku wraz z aktami sprawy; IV. wymierza Wojewodzie z urzędu grzywnę w wysokości 500 zł; V. zasądza od Wojewody na rzecz skarżącej kwotę 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Uzasadnienie

Skarżąca - M. U. - pismem z dnia 17 sierpnia 2018 r. wniosła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie skargę na przewlekłe prowadzenie przez Wojewodę postępowania z jej wniosku o udzielenie zezwolenia na pobyt stały na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Skarga została poprzedzona ponagleniem datowanym na dzień 17 listopada 2018 r., przekazanym w ślad za pismem nr [...] przez Wojewodę do Szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.

Skarżąca zarzuciła Wojewodzie prowadzenie postępowania z naruszeniem przepisów art. 35 § 1, 36 § 1, 37 § 5, 10 § 1 i 9 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (t. jedn., Dz.U. z 2018 r., poz. 2096).

Uznała, że postępowanie jakie toczy się przed organem z jej wniosku jest bowiem prowadzone zbyt długo i nieefektywnie. Ponadto pozbawiona jest w toku postępowania rzetelnej informacji o prawach i obowiązkach.

Wskazała, że w dniu złożenia wniosku (tj. w dniu 17 sierpnia 2018 r.) o zezwolenie na pobyt stały uzyskała informację, że wniosek jest kompletny, po czym w dniu 14 września 2018 r. odebrała wezwanie do uzupełnienia braków formalnych tego wniosku poprzez dostarczenie kserokopii całego paszportu. Dodała, że informacja odnośnie kserokopii paszportu zawarta jest w serwisie internetowym Urzędu Wojewódzkiego, niemniej jest ona sformułowana w sposób niejasny. Niejednokrotnie usiłowała uzyskać informację ze strony pracowników urzędu na temat uzupełnienia braku, w szczególności formy uzupełnienia. Jednak dostęp do pracowników jest utrudniony ze względu na ilość petentów a infolinia w zasadzie nie działa. Ostatecznie udała się do notariusza celem sporządzenia kopii paszportu potwierdzonej notarialnie, co wygenerowało dodatkowe nieprzewidziane koszty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00