Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Kielcach z dnia 28 lutego 2019 r., sygn. II SA/Ke 77/19

Ochrona przyrody

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Detka (spr.), po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 lutego 2019 r. sprawy ze sprzeciwu S. A. od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. znak: [...] w przedmiocie kary pieniężnej za uszkodzenie drzew oddala sprzeciw.

Uzasadnienie

Decyzją z [...] r., znak: [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze w K. po rozpatrzeniu odwołania K. C., na podstawie art. 138 § 2 w zw. z art. 127 § 2 k.p.a, uchyliło decyzję Prezydenta Miasta O. z 31 lipca 2018 r. wymierzającą ww. karę pieniężną w kwocie 8.100 zł za uszkodzenie 4 drzew o gatunku robinia akacjowa spowodowane wykonaniem prac w obrębie korony, rosnących na działkach nr [...] i nr [...] w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Rozpatrując sprawę w trybie odwoławczym Kolegium wyjaśniło, że w dniu 3 stycznia 2018 r. przeprowadzono oględziny na terenie działek: nr ew. [...] i nr ew. [...] w Ostrowcu Św. z udziałem stron postępowania i W. C. - biegłego w zakresie ochrony środowiska. Podczas oględzin ustalono, że w dniu 27 listopada 2017 r., osoby z nieruchomości oraz z polecenia K. C., dokonały cięć drzew o gatunku robinia akacjowa. W celu ustalenia, w jakim wymiarze procentowym zostały usunięte gałęzie w koronach 6 drzew, które rozwinęły się w całym okresie ich rozwoju, została sporządzona opinia dendrologiczna autorstwa W. C. W jego ocenie, wykonana przycinka w poszczególnych akacjach rosnących w granicy działek pomiędzy nr [...] oraz [...] istotnie uszkadza drzewa (40% - 55% korony drzew w całym okresie rozwoju) oraz powoduje duże zachwianie ich statyki. Drzewa poprzez obcięcie konarów i gałęzi utraciły walory krajobrazowo-przyrodnicze. Ponadto biegły stwierdził, że drzewa są bardzo chore

i tworzą bardzo duże zagrożenie bezpieczeństwa dla ludzi i otoczenia. System korzeniowy poszczególnych akacji jest uszkodzony. Prawdopodobieństwo wywrócenia przez huraganowe porywy wiatrów jest bardzo duże. Fotografie zamieszczone w opinii wskazują, że akacje chorują, wynika to z dużego stopnia posuszu, a nawet złamań samoczynnych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00