Wyrok WSA w Gorzowie Wlkp. z dnia 27 lutego 2019 r., sygn. II SA/Go 755/18
Ochrona przyrody
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Sławomir Pauter (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Krzysztof Dziedzic Asesor WSA Jarosław Piątek Protokolant st. sekr. sąd. Monika Walentynowicz po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 27 lutego 2019 r. sprawy ze skargi Skarbu Państwa Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Oddział na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie nałożenia obowiązku ograniczenia poziomu hałasu I. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Starosty z dnia [...] r. nr [...], II. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego na rzecz Skarbu Państwa Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad Oddział kwotę 697 (sześćset dziewięćdziesiąt siedem) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Przedmiotem skargi wniesionej przez Skarb Państwa - Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad jest decyzja Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] sierpnia 2018 roku w przedmiocie nałożenia na wnoszącego skargę obowiązku ograniczenia ponadnormatywnego poziomu hałasu pochodzącego od ruchu komunikacyjnego na drodze krajowej nr [...] oddziałowującego na nieruchomość stanowiącą teren Szkoły Podstawowej poprzez budowę dźwiękochłonnego ekranu akustycznego w ciągu drogi krajowej nr [...] na odcinku w km. od 24+650 do 24+750 o parametrach umożliwiających ograniczenie poziomu hałasu pochodzącego z drogi do poziomu ustalonego przez Ministra Środowiska w rozporządzeniu z dnia 14 czerwca 2007 roku w sprawie dopuszczalnych poziomów hałasu w środowisku.
Powyższa decyzja została wydana w oparciu o następujące ustalenia faktyczne i prawne:
W dniu 16 listopada 2015 roku Sejmik Województwa podjął uchwałę nr XIV/139/15 w sprawie określenia Programu ochrony środowiska przed hałasem dla odcinka drogi krajowej nr [...] na odcinku od km. 16+100 km do km. 16+500. Z w/w programu wynika, że skarżący powinien na własny koszt wybudować w latach 2015-2019 jednostronny dźwiękochłonny ekran akustyczny przy Szkole Podstawowej. Po sporządzeniu na zlecenie skarżącego analizy wariantowej rozwiązań akustycznych, z której wynikało, że nie jest prawnie i fizycznie możliwym wybudowanie powyższego ekranu akustycznego,