Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 12 lutego 2019 r., sygn. I SA/Gl 1064/18

Podatek od spadków i darowizn

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Dorota Kozłowska, Sędzia NSA Eugeniusz Christ (spr.), Sędzia WSA Bożena Suleja-Klimczyk, Protokolant Katarzyna Czabaj, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 lutego 2019 r. sprawy ze skargi K. S. na interpretację Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] nr [...] w przedmiocie podatku od spadków i darowizn oddala skargę.

Uzasadnienie

Interpretacją indywidualną dnia [...] znak: [...], Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej (dalej: organ) działając na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 oraz art. 14r ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. 2018. 800 ze zm.), dalej O.p., stwierdził, że stanowisko zainteresowanych przedstawione we wspólnym wniosku z dnia 16 kwietnia 2018 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej m.in. podatku od spadków i darowizn w zakresie skutków podatkowych nabycia roszczenia o odszkodowanie tytułem dziedziczenia:

- w części dotyczącej podstawy opodatkowania oraz konieczności złożenia korekty deklaracji podatkowej od spadków i darowizn i wykazania wartości wypłaconego odszkodowania - jest nieprawidłowe,

- w pozostałej części - jest prawidłowe.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia organ wskazał, że we wniosku złożonym przez zainteresowanego będącego stroną postępowania K. S. (dalej skarżący, strona, Wnioskodawca), a także innych zainteresowanych niebędących stroną postępowania przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe: W dniu 29 września 2011 r. oznaczona we wniosku osoba (dalej spadkodawczyni) sporządziła testament w formie aktu notarialnego, powołując do całości spadku jako spadkobierców szereg osób fizycznych oraz spółkę komandytową (dalej Spółka), określając ich stosunkowe udziały w spadku. Spadkodawczyni zmarła w dniu [...] grudnia 2016 r., a w skład spadku po niej wchodzi w szczególności roszczenie o odszkodowanie wynikające z toczącego się w tej sprawie od 1988 r. postępowania administracyjnego, które nie zostało jeszcze zakończone. Wnioskodawca zaznaczył, że oprócz powołania do części spadku jest również wspólnikiem - komplementariuszem innego spadkobiercy, tj. Spółki. Wskazał, że istnieją inne osoby będące wspólnikami - komandytariuszami tej Spółki. Podkreślił również, że nie wydano postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku czy też poświadczenia dziedziczenia po spadkodawczyni.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00