Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 6 lutego 2019 r., sygn. II SA/Bd 1361/18
Administracyjne postępowanie; Ewidencja ludności
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Joanna Janiszewska- Ziołek Sędziowie sędzia WSA Jarosław Wichrowski ( spr ) asesor WSA Katarzyna Korycka Protokolant starszy sekretarz sądowy Ewa Majchrzak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 lutego 2019r. sprawy ze skargi P. G. na decyzję Wojewody z dnia [...] września 2018 r. nr [...] w przedmiocie wymeldowania z miejsca pobytu stałego 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy N. Wieś W. z dnia [...] lipca 2018 roku [...], 2. zasądza od Wojewody na rzecz P. G. kwotę [...]( czterysta dziewięćdziesiąt siedem ) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] lipca 2018 r., znak: [...], Wójt Gminy na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1257 ze zm., dalej powoływana jako K.p.a.) oraz art. 35 ustawy z dnia 24 września 2010 r. o ewidencji ludności (Dz. U. z 2018 r. poz. 1382, dalej powoływana również jako ustawa) wymeldował P. G. wraz z dziećmi: H. G. i N. G., którzy byli zameldowani w miejscowości B., ul. B. [...], gm. N.
W uzasadnieniu organ wskazał, że w toku postępowania zostało przeprowadzone postępowanie dowodowe, tj. przesłuchano stronę, przeprowadzono wizję lokalu, który strona wskazała jako spełniający wymogi centrum życiowego, pod ww. adresem przeprowadzono dowód z zeznań świadków R. B. i M. W. W związku tym, że w aktach sprawy znajdują się już zeznania K. S. i D. G. oraz mając na uwadze dowód z zeznań świadków R. B. i M. W. organ uznał za zbędne ponowne przeprowadzenie dowodu z zeznań świadków K. S. i D. G. z uwagi na to, że zeznania wszystkich świadków są spójne i logiczne, co pozwala na uznanie ich za wiarygodne.
Podstawową kwestią w rozpatrywanej sprawie jest ustalenie, czy strona postępowania w miejscu, w którym jest formalnie zameldowana, realizuje swoje podstawowe funkcje życiowe, tzn. czy wskazany adres jest centrum życiowym strony i jej małoletnich dzieci.