Wyrok WSA w Warszawie z dnia 23 stycznia 2019 r., sygn. VI SA/Wa 1594/18
Działalność gospodarcza
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Danuta Szydłowska Sędziowie Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędzia WSA Aneta Lemiesz Protokolant spec. Iwona Sumikowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 23 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi F. Sp. j. z siedzibą w N. na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów z dnia [...] czerwca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zobowiązania do uiszczenia kwoty stanowiącej równowartość kosztów postępowania badań oddala skargę
Uzasadnienie
F. i Wspólnik Spółka jawna z siedzibą w [...], reprezentowana przez radcę prawnego, wniosła do tutejszego Sądu skargę na decyzję Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów [...] z [...] czerwca 2018 r. o utrzymaniu w mocy decyzji ją poprzedzającej z [...] kwietnia 2018 r. o nałożeniu na skarżącą spółkę obowiązku uiszczenia na rachunek Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów kwoty 739,00 zł stanowiącej równowartość kosztów poniesionych badań laboratoryjnych próbki benzyny bezołowiowej 95 o numerze [...].
Do wydania powyższej decyzji doszło w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W trakcie kontroli przeprowadzonej [...] listopada 2017 r. na stacji paliw w miejscowości [...] należącej do skarżącej spółki, inspektorzy reprezentujący [...] Wojewódzkiego Inspektora Inspekcji Handlowej pobrali do badań z partii liczącej 1490 litrów próbki benzyny bezołowiowej 95, tj. próbkę numer [...] oraz próbkę kontrolną numer [...] w ilości 4 i 0,8 litra każda, na podstawie protokołu pobrania próbek paliw nr [...].
Badania laboratoryjne próbki o numerze próbki [...], przeprowadzono w akredytowanym laboratorium Instytutu Nafty i Gazu - Państwowego Instytutu Badawczego w [...] (dalej laboratorium Instytutu Nafty i Gazu). Badania te wykazały, że oferowana w dniu kontroli benzyna bezołowiowa 95 nie spełnia wymagań jakościowych określonych w rozporządzeniu Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2015 r. w sprawie wymagań jakościowych dla paliw ciekłych (Dz. U. z 2015 r.. poz. 1680), dalej: "rozporządzenie", z uwagi na zawyżony parametr zawartość siarki, którego wynik wyniósł 14,7 mg/kg przy wymaganiach jakościowych max. 10 mg/kg.