Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Lublinie z dnia 30 stycznia 2019 r., sygn. I SA/Lu 715/18

Podatkowe postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Halina Chitrosz-Roicka Sędziowie Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz (sprawozdawca) Sędzia WSA Andrzej Niezgoda Protokolant starszy inspektor sądowy Marta Ścibor po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 30 stycznia 2019 r. sprawy ze skargi J. A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia podania bez rozpatrzenia uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...]

Uzasadnienie

Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "SKO"), po rozpatrzeniu zażalenia J. A. na własne postanowienie z [...] r. w przedmiocie pozostawienia pisma z dnia [...] r. bez rozpoznania, utrzymało postanowienie w mocy.

Z uzasadnienia wynika, że skarżący, na wezwanie organu z dnia [...]r., sprecyzował żądanie w sprawie poprzez wskazanie, że domaga się wznowienia postępowania na podstawie wyroków Trybunału Konstytucyjnego z 12 grudnia 2017 r. sygn. SK 13/15 i z 13 grudnia 2017 r. sygn. SK 48/15, a w konsekwencji, żądał uchylenia w całości decyzji Prezydenta Miasta L. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od nieruchomości położonej w L. przy ul. [...] za [...] r. Skarżący wskazał, że decyzja ta podlegała kontroli Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało ją w mocy, jednak nie posiada wskazanych dokumentów w związku z ich zniszczeniem decyzją sądu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze, wskazując jako podstawę rozstrzygnięcia przepis art. 169 § 1 Ordynacji podatkowej wyjaśniło, że skarżący pismem z dnia [...] r. został wezwany do sprecyzowania, czy wnioskuje o wszczęcie dwóch postępowań: wznowienia postępowania w związku z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego oraz postępowania w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji, czy też wszczęcia jednego postępowania wznowieniowego i po jego przeprowadzeniu uchylenia w całości lub w części decyzji. W przypadku wnioskowania o przeprowadzenie dwóch postępowań nadzwyczajnych - wznowieniowego i nieważnościowego - zobowiązano skarżącego do wskazania, z jakiego względu decyzja winna zostać unieważniona. Jednocześnie wezwano do przedłożenia decyzji Prezydenta Miasta L. oraz złożenia oświadczenia, w jakiej dacie decyzja ta została doręczona stronie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00