Wyrok WSA w Lublinie z dnia 6 lutego 2019 r., sygn. I SA/Lu 741/18
Podatkowe postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Kazubińska-Kręcisz Sędziowie WSA Krystyna Czajecka-Szpringer (sprawozdawca), WSA Andrzej Niezgoda Protokolant Starszy asystent sędziego Monika Bartmińska po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 6 lutego 2019 r. sprawy ze skargi J. A. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] nr [...] w przedmiocie pozostawienia podania bez rozpatrzenia - uchyla zaskarżone postanowienie oraz poprzedzające je postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] nr [...]
Uzasadnienie
Zaskarżonym postanowieniem z dnia [...] r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze (dalej: "SKO"), po rozpatrzeniu zażalenia J. A. (dalej: "strona", "skarżący") na własne postanowienie z [...] r. w przedmiocie pozostawienia pisma z dnia [...] kwietnia 2018 r. bez rozpoznania, utrzymało postanowienie w mocy.
Pismem z [...] kwietnia 2018 r. J. A. wniósł odwołanie od decyzji Samorządowego Kolegium Odwoławczego z [...] r. [...] odmawiającej wszczęcia postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji Prezydenta Miasta L. (dalej: "Prezydent Miasta") z dnia [...] r. określającej podatek od nieruchomości za rok 2003. Przedmiotowe odwołanie zostało rozpatrzone w toku odrębnego postępowania. Jednocześnie w tym samym piśmie z [...] kwietnia 2018 r. J. A. zwrócił się z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie stwierdzenia nieważności ostatecznej decyzji SKO utrzymującej w mocy ww. decyzję Prezydenta [...]. Jako podstawę prawną wskazał art. 156 § 1 pkt 1 i § 1 pkt 2 K.p.a. W uzasadnieniu pisma wyjaśnił, iż w jego ocenie, na podstawie art. 336 i 337 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800 ze zm. dalej "O.p."), w sprawie powinny mieć zastosowanie przepisy kodeksu postępowania administracyjnego.