Orzeczenie
Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Po 609/18
Egzekucyjne postępowanie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Sędziowie Sędzia WSA Barbara Rennert (spr.) Sędzia NSA Włodzimierz Zygmont po rozpoznaniu w trybie uproszczonym w dniu 05 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi [...] na postanowienie Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w [...] z dnia [...] nr [...] w przedmiocie oddalenia skargi na czynność egzekucyjną oddala skargę.
Uzasadnienie
W dniu [...] czerwca 2018 r. A. S.A. w P. wniosła skargę na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej z dnia [...] maja 2018 r. nr [...], utrzymujące w mocy postanowienie Naczelnika Pierwszego W. Urzędu Skarbowego w P. z dnia [...] kwietnia 2018 r. nr [...], oddalające skargę na czynność egzekucyjną.
Powyższa skarga została wywiedziona na tle stanu faktycznego sprawy, w której Naczelnik Pierwszego W. Urzędu Skarbowego w P. prowadzi postępowanie egzekucyjne wobec A. S.A. na podstawie tytułu wykonawczego nr [...], obejmującego zaległości w podatku od nieruchomości od osób prawnych za maj 2017 r. i tytułu wykonawczego nr [...], obejmującego również zaległości w podatku od nieruchomości od osób prawnych za lipiec 2017 r., wystawionych przez P. W.. Zawiadomieniem z [...] września 2017 r. organ egzekucyjny dokonał zajęcia wierzytelności z rachunku bankowego i wkładu oszczędnościowego w [...] S.A. we W.. Ww. zawiadomienie wraz z odpisami tytułów wykonawczych, doręczono skarżącej [...] września 2017 r., natomiast bank potwierdził jego odbiór [...] września 2017 r.
W dniu [...] września 2017 r. spółka wniosła skargę na ww. czynność egzekucyjną zajęcia wierzytelności, zarzucając organowi egzekucyjnemu naruszenie przepisów postępowania mające istotny wpływ na przebieg sprawy, tj. art. 59 § 1 pkt 7 ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r., o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. z 2017 r. poz. 1201 ze zm.; dalej "u.p.e.a.") przez jego niezastosowanie i dokonanie czynności egzekucyjnej w momencie, kiedy postępowanie egzekucyjne powinno być umorzone. W uzasadnieniu spółka wskazała, że ww. tytuły wykonawcze obejmują zaległości w podatku od nieruchomości, która tylko formalnie jest jej własnością, natomiast nie jest ona faktycznym właścicielem nieruchomości, a zobowiązanie pieniężne, które jest przedmiotem niniejszego postępowania egzekucyjnego jest niezasadne wobec czego prowadzenie postępowania jest niedopuszczalne. Zajęcie wierzytelności nastąpiło bezprawnie, a postępowanie egzekucyjne powinno zostać umorzone, w związku z czym zaskarżona czynność egzekucyjna podlega uchyleniu.