Wyrok WSA w Lublinie z dnia 14 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Lu 667/18
Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Andrzej Niezgoda (sprawozdawca) Sędziowie WSA Wiesława Achrymowicz, WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Kożuch po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 14 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi K. K. na czynność Naczelnika Urzędu Celno-Skarbowego z dnia [...] lipca 2018 r. polegającą na odmowie potwierdzenia wywozu towaru oddala skargę.
Uzasadnienie
Z akt sprawy wynika, że w Oddziale Celnym Drogowym w D. w dniu [...] lipca 2018 r. do odprawy celnej wraz z dokumentem "Zwrot VAT dla podróżnych" oraz towarem w nim wyspecyfikowanym zgłosiła się K. K., legitymująca się paszportem [...].
Dokument "Zwrot VAT dla podróżnych" o nr [...], został wystawiony w dniu [...] lipca 2018 r. przez sprzedawcę o nazwie "A", [...]-[...] D. , ul. K. , NIP: [...]. Przedmiotem sprzedaży, na który wystawiony został ww. dokument były towary w nim wyspecyfikowane (m.in. obuwie, torebki, folia aluminiowa, tabletki do zmywarki, stół kateringowy, toner, ładowarka, art. elektryczne, gałki zmiany biegów) o łącznej wartości [...] zł. Do dokumentu "Zwrot VAT dla podróżnych" załączony został również paragon z kasy fiskalnej nr PA [...] z tej samej daty.
Funkcjonariusz Służby Celno-Skarbowej dokonał sprawdzenia poprawności sporządzenia wskazanego wyżej dokumentu TAX FREE pod kątem formalnym oraz porównania zgodności danych osobowych zawartych w tym dokumencie z danymi z paszportu podróżnego oraz wziął pod uwagę dane zawarte w systemie "Zwrot VAT dla podróżnych" i stwierdził, że wyżej opisany przewóz towaru ma charakter handlowy. To spowodowało, że z taką właśnie adnotacją (o handlowym charakterze przewozu) w dniu [...] lipca 2018 r. Naczelnik Urzędu Celno-Skarbowego odmówił potwierdzenia wywozu towaru na dokumencie "Zwrot VAT dla podróżnych" o nr [...].