Wyrok WSA w Lublinie z dnia 4 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Lu 715/18
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Joanna Cylc-Malec, Sędziowie Asesor sądowy Jerzy Parchomiuk (sprawozdawca), Sędzia WSA Jadwiga Pastusiak, Protokolant Sekretarz sądowy Agata Jakimiuk, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 4 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi T. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia [...] r., nr [...] w przedmiocie nakazu wykonania odwodnienia liniowego I. oddala skargę; II. przyznaje [...] P. P. od Skarbu Państwa (Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie) kwotę 295,20 zł (dwieście dziewięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) tytułem kosztów nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej z urzędu, w tym 55,20 zł (pięćdziesiąt pięć złotych dwadzieścia groszy) należnego podatku od towarów i usług.
Uzasadnienie
Zaskarżoną do sądu decyzją z [...] czerwca 2018 r. , po rozpatrzeniu odwołania T. S. (dalej jako: skarżąca), Samorządowe Kolegium Odwoławcze uchyliło w całości decyzję decyzji Wójta Gminy K. z [...] kwietnia 2018 r. oraz nakazało Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (dalej jako: GDDKiA) Oddział w W. wykonanie w terminie do [...] listopada 2018 r. odwodnienia liniowego na zjeździe z kostki brukowej w bezpośrednim sąsiedztwie z bramą zjazdową i na północ od niej oraz na linii korytek z profili betonowych biegnących wzdłuż północnego jej ogrodzenia. Wymiary wzdłużne tego odwodnienia powinny odpowiadać szerokości wjazdu i schodów. Wylot otwartego końca odwodnienia po stronie zachodniej powinien być połączony z korytkami z profili betonowych po stronie wschodniej. Wschodni koniec odwodnienia liniowego powinien być otwarty. Dobór materiału, kształtu i kolorystyki odwodnienia, a także sposób jego ułożenia należy do inwestora.
Zaskarżona decyzja została wydana w następującym stanie sprawy:
Postępowanie w sprawie zostało wszczęte na skutek wniosku skarżącej
z 27 kwietnia 2010 r., zawierającym żądanie wydania decyzji w trybie art. 29 ust. 3 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. - Prawo wodne (Dz. U. z 2017 r., poz. 1121, ze zm.). Skarżąca podała we wniosku, że jest właścicielką działki nr [...], położonej w K. przy ul. [...], w ciągu drogi krajowej nr [...]. Na wysokości tej działki dokonano w 2007 r. przebudowy drogi poprzez wykonanie ciągu pieszo-jezdnego. Od czasu wykonania tych prac na posesję skarżącej spływa woda opadowa, zalewając budynek mieszkalny, a przede wszystkim pomieszczenia piwniczne.