Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Gl 718/18
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Elżbieta Kaznowska (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędzia WSA Artur Żurawik, Protokolant specjalista Magdalena Dąbek, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 7 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi E. N. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie odmowy przywrócenia stosunków wodnych i wykonania urządzeń zapobiegających szkodom 1. uchyla zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą ją decyzję Wójta Gminy B. z dnia [...] r. znak [...], 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bielsku-Białej na rzecz skarżącej kwotę 300 (trzysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Z dostępnych akt sprawy wynika, że postępowanie zostało zainicjowane wnioskiem E. N. z [...], skierowanym do Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Rejonowego w C., w którym strona zwróciła się do organu o interwencję w związku z naruszeniem stosunków wodnych na gruncie. Podała, że na pograniczu działek nr [...] i nr [...] przebiegał naturalny jar, którym woda z pól spływała do potoku [...] w B.. Jar ten został w górnym odcinku zasypany przez sąsiadów. Nadto doszło do wykonania studni na rowie odprowadzającym wodę z pól do jaru. Zmiany te skutkowały zalewaniem działki i domu wnioskującej.
Równolegle doszło do zawarcia w dniu [...] ugód między J. H. i K. G. oraz między J. J. i K. G.. Ugody te dotyczyły położenia przez osoby je zawierające, w granicach ich działek, rur odwadniających, mających odprowadzać wodę w stronę potoku [...]. Osoby, które zawarły ugody, zwróciły się do organu administracji o ich zatwierdzenie. Wójt Gminy B. decyzją z [...], nr [...], z powołaniem się na przepis art. 35 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. Prawo wodne (Dz.U. nr 38, poz. 230 ze zm.), zatwierdził powyższe ugody.
W konsekwencji Kierownik Urzędu Rejonowego w C. decyzją z [...]umorzył postępowanie administracyjne w sprawie przywrócenia stosunków wodnych i sztucznego skierowania wód wykonanymi urządzeniami na nieruchomość E. N., a rozstrzygnięcie to zostało utrzymane w mocy decyzją Wojewody [...] z [...] Wobec złożonego przez E. i R. N. wniosku o stwierdzenie nieważności tej decyzji, Minister Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa decyzją z dnia [...] odmówił stwierdzenia nieważności wnioskowanej decyzji, co zostało, po ponownym rozpoznaniu sprawy, utrzymane w mocy decyzją z [...] Organ podtrzymał stanowisko, że nie została spełniona przesłanka wydania decyzji z rażącym naruszeniem prawa. Wskutek wniesienia skargi do sądu administracyjnego ma powyższą decyzję, Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 4 stycznia 2000 r. sygn. akt IV SA 2051/98 uchylił decyzję Ministra Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa z dnia [...]oraz poprzedzającą ją decyzję tego organu z [...]. W uzasadnieniu Sąd stwierdził, że z materiału sprawy wynika poza wszelką wątpliwością, że sąsiedzi skarżącej naruszyli stosunki wodne poprzez częściowe zasypanie naturalnego cieku wodnego i skierowanie wód po stoku w inny sposób, wykonując przy tym odprowadzenie wód poza naturalnym spływem, systemem rur. W sprawie nie została wyjaśniona kwestia szkód w nieruchomości skarżąceja także sprawa legalności wykonania urządzeń wodnych w postaci systemu rur odprowadzających wody poza naturalnym spływem. Sąd stwierdził nadto, że bez oparcia się na opinii niezależnego eksperta - biegłego, twierdzenie organu, że naruszenie stosunków wodnych nie wywołało negatywnego oddziaływania na nieruchomości sąsiednie, jest arbitralne.