Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 21 grudnia 2018 r., sygn. II SA/Gl 748/18

Zagospodarowanie przestrzenne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Łucja Franiczek, Sędziowie Sędzia WSA Andrzej Matan (spr.), Sędzia WSA Rafał Wolnik, , po rozpoznaniu w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 21 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi Miasta Ruda Śląska na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody Śląskiego z dnia 29 czerwca 2018 r. nr IFIII.4131.1.49.2018 w przedmiocie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oddala skargę.

Uzasadnienie

Rozstrzygnięciem nadzorczym z 29 czerwca 2018 r. NR IFIII.4131.1.49.2018 Wojewoda Śląski (dalej: organ), działając na podstawie art. 91 ust. 1 u.s.g. w związku z art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. u.p.z.p. stwierdził nieważność uchwały nr PR.0007.90.2018 Rady Miasta Ruda Śląska z dnia 24 maja 2018 r. w sprawie uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Ruda Śląska w obszarze zlokalizowanym w Rudzie Śląskiej - Orzegowie w rejonie ulicy Bytomskiej i Jerzego Ziętka (dalej: uchwała) w części dotyczącej ustaleń zawartych w § 18 ust. 8.

W uzasadnieniu rozstrzygnięcia nadzorczego organ wyjaśnił, iż uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem zasad sporządzania miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Rada Miasta Ruda Śląska, podejmując przedmiotową uchwałę, przekroczyła delegację ustawową zawartą w art. 15 ust. 2 u.p.z.p. oraz naruszyła art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach ( u.c.p.g.). W § 18 ust. 8 uchwały, w zakresie zasad modernizacji, rozbudowy i budowy infrastruktury technicznej, ustalono. iż: ścieki bytowe należy odprowadzać wyłącznie poprzez system kanalizacji sanitarnej na oczyszczalnię ścieków. Przepis planu nakazuje właścicielom nieruchomości podejmowanie konkretnych działań w zakresie odprowadzania ścieków komunalnych - wyłącznie poprzez system kanalizacji sanitarnej na oczyszczalnię ścieków. Przywołanym ustaleniem planu gmina wykluczyła możliwość, zagwarantowaną ustawą o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wyposażenia nieruchomości w szczelne bezodpływowe zbiorniki na ścieki czy przydomowe oczyszczalnie ścieków. Co prawda, stosownie do art. 15 ust. 2 pkt 10 u.p.z.p., w planie miejscowym określa się obowiązkowo zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów komunikacji i infrastruktury technicznej, jednakże kompetencja ta nie oznacza pełnej dowolności i musi być wykładana przez pryzmat obowiązującego prawa.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00