Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 5 grudnia 2018 r., sygn. II SAB/Gd 95/18

Administracyjne postępowanie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia WSA Dorota Jadwiszczok Sędziowie WSA Mariola Jaroszewska (spr.) Asesor WSA Magdalena Dobek - Rak po rozpoznaniu w Gdańsku w trybie uproszczonym na posiedzeniu niejawnym w dniu 5 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi M. G.-B. i M. B. na bezczynność Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w przedmiocie robót budowlanych oddala skargę.

Uzasadnienie

M. B. i M. G.-B. wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku skargę na bezczynność Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowalnego w przedmiocie robót budowalnych. Skarżący domagają się nakazania wszczęcia lub wznowienia przez Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego postępowania administracyjnego dotyczącego zasadniczych zmian wysokościowych terenu na działkach o nr [..] i [..] położonych w B., co najmniej na podstawie art. 145 §1 pkt 4 k.p.a., art. 156 § 2, art. 10 §1 k.p.a.; doprowadzenia przez ten organ do przywrócenia naturalnych rzędnych terenu określonych w ostatecznej decyzji o warunkach zabudowy dla działki o nr [..] z roku 2012, ewentualnie wznowienia postępowania administracyjnego dotyczącego tzw. znaczących odstępstw od projektu budowlanego z roku 2012 dla działki o nr [..] w B., z uwagi na nieuwzględnienie stron postępowania oraz z uwagi na zatwierdzenie zbyt drastycznych zmian w projekcie zagospodarowania bez uwzględnienia właściwych stron postępowania, a także uwzględnienia przez PINB pełnoprawnych stron postępowania, tj. skarżących jako właścicieli działki sąsiedniej o nr [..].

Przedmiotowa skarga została wniesiona w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Właściciel działki nr [..] położonej w B., z której podziału powstały działki nr [..] i [..], dokonał zmian rzędnych terenu poprzez ich podniesienie o około 3 m, aż do granic z działką nr [..], której właścicielami są skarżący. Jednocześnie w drugim obszarze, także przy granicy z ww. działką, obniżono rzędne terenu o około 5 m. Zmiany te wykraczają poza ustalenia wynikające z projektu zagospodarowania tego terenu dokonane decyzją o warunkach zabudowy dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem dwustanowiskowym oraz budynku gościnno-gospodarczego wraz z infrastrukturą z dnia 11 października 2012 r. Ponadto dokonane zmiany spowodowały, że właściciel działki nr [..] dokonał samowoli budowalnej budując na granicy z działką nr [..] mur oporowy, przy czym jak wskazali skarżący rozbiórka tej samowolnej konstrukcji spowoduje realne zagrożenie osuwiska ziemnego. Sprawa zmiany rzędnych terenu ma dla skarżących istotne znaczenie również z tego względu, że w obecnej sytuacji nie mogą oni wybudować na swojej nieruchomości domu, gdyż wykopanie przez nich fundamentów pod budowę wiązać się będzie z powstaniem osuwiska na działki nr [..] i [..], jak również zagrożona jest stabilność samego budynku.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00