Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 12 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Gd 951/18
Podatek dochodowy od osób prawnych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Małgorzata Gorzeń (spr.), Sędziowie Sędzia NSA Elżbieta Rischka, Sędzia WSA Irena Wesołowska, Protokolant Starszy Sekretarz Sądowy Beata Jarecka, po rozpoznaniu w Wydziale I na rozprawie w dniu 12 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi .,,A" Sp. z o.o. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 9 sierpnia 2018 r. nr [....] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 9 sierpnia 2018 r. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej - dalej: "organ", "organ interpretacyjny", stwierdził, że stanowisko A Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością- dalej: "Spółka", "skarżąca", przedstawione we wniosku o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla czynności wydania barier, jest nieprawidłowe.
Z uzasadnienia zaskarżonej interpretacji wynika, że została ona wydana w następującym stanie sprawy.
We wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, że jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Przeważającym przedmiotem wykonywanej działalności przez Spółkę jest wykonywanie robót związanych z budową dróg i autostrad (42.11.Z). W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Spółka występując jako podwykonawca zawiera umowy o roboty budowlane, polegające w głównej mierze na kompleksowej usłudze montażu barier ochronnych wraz z towarzyszącą jej dostawą niezbędnych materiałów.
Wnioskodawca wykonuje czynności m.in. w obrębie następujących umów:
Umowa nr 1, w której występuje opcja "Materiały i urządzenia", gdzie materiały po zafakturowaniu będą stanowić własność zamawiającego i przed rozpoczęciem montażu nastąpi zmagazynowanie i przekazanie materiałów niezbędnych do realizacji przedmiotu umowy Wykonawcy w jego siedzibie, a protokół zaawansowania robót będzie zawierał ilości, ceny jednostkowe materiałów, bądź odpowiadał procentowo szacunkowej wstępnej wartości zgromadzonego materiału do wartości kontraktu.