Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Opolu z dnia 21 grudnia 2018 r., sygn. I SA/Op 284/18

Podatek od towarów i usług

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Łozowska Sędziowie: Sędzia NSA Gerard Czech (spr.) Sędzia WSA Marta Wojciechowska Protokolant Starszy inspektor sądowy Iwona Dąbrowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 21 grudnia 2018 r. sprawy ze skargi A Spółki z o. o. w [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 6 czerwca 2018 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną interpretacją indywidualną z dnia 6 czerwca 2018 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej działając na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, ze zm.) - powoływanej dalej jako: "O.p.", stwierdził, że stanowisko A Spółki z o.o. w [...] - powoływanej dalej jako: "Spółka" lub "wnioskodawca" przedstawione we wniosku z dnia 2 marca 2018 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawidłowego rozliczenia faktur korygujących wystawionych przez kontrahentów - jest: prawidłowe - odnośnie przypadków opisanych w pkt 1 i 3; a nieprawidłowe - odnośnie przypadków określonych w pkt 2, 4, 5, 6, 7, 8 oraz 9.

Z uzasadnienia przedmiotowej interpretacji wynika, iż Spółka prowadzi działalność m.in. w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów ze stali i jest zarejestrowana jako czynny podatnik VAT. W ramach prowadzonej działalności nabywa wyroby wymienione w załączniku nr 11 do ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2017 r., poz. 1221 ze zm.) powoływanej dalej jako: "ustawa o VAT", których sprzedaż opodatkowana jest na zasadzie odwrotnego obciążenia w myśl jej art. 17 ust. 1 pkt 7 i art. 17 ust. 2. Spółka jest zatem podatnikiem rozliczającym podatek należny (oraz naliczony) z tytułu dostaw towarów, a w toku prowadzonej działalności gospodarczej występują sytuacje, w których otrzymuje ona faktury korygujące do faktur związanych z transakcjami dostawy towarów rozliczanymi na zasadzie odwrotnego obciążenia. Faktury korygujące dotyczą zarówno zmniejszenia obrotu, jak i jego zwiększenia oraz mają różne przyczyny. W praktyce wystąpiły przypadki, co do których powzięła ona wątpliwości co do prawidłowości swojego postępowania.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00