Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 listopada 2018 r., sygn. VI SA/Wa 1272/18
Działalność gospodarcza
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Małgorzata Grzelak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Sławomir Kozik Sędzia WSA Izabela Głowacka-Klimas po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w dniu 28 listopada 2018 r. w trybie uproszczonym sprawy ze skargi P. sp. z o.o. sp.k. z siedzibą w W., E. K. oraz G. K. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w [...] z dnia [...] kwietnia 2018 r., nr [...] w przedmiocie zawieszenia postępowania w sprawie z odwołania od decyzji stwierdzającej wygaśnięcie koncesji na wydobywanie kopaliny oddala skargę.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] czerwca 2017 r. znak: [...], Starosta [...] stwierdził wygaśnięcie koncesji na wydobywanie kopaliny ze złoża kruszywa naturalnego "[...]" położonego na części działki nr [...] oraz na działce nr [...] obręb [...], gmina [...], powiat [...], województwo [...], udzielonej R. L., prowadzącemu działalność gospodarczą pod firmą: R. L. "[...]", decyzją Starosty [...], z dnia 6 maja 2016 roku, nr [...] oraz zniesienie terenu i obszaru górniczego ustalonego ww. decyzją.
Starosta [...] uznał, że przedmiotowa koncesja stała się bezprzedmiotowa z uwagi na utratę przez R. L. prawa do eksploatacji kruszywa, na którą została udzielona koncesja. W ocenie Starosty [...], utrata prawa skarżącego do eksploatacji kruszywa nastąpiła na skutek wypowiedzenia umowy dzierżawy ww. działek, przez jednego ze współwłaścicieli ww. działek - G. K., skierowane do strony, z którego treści wynika, iż wypowiada on w trybie natychmiastowym umowę dzierżawy ww. działek z dnia 22 grudnia 2015 r. (v. pismo G. K. z 19 grudnia 2016 r.).
Nie zgadzając się z tym rozstrzygnięciem, R. L. złożył odwołanie od powyższej decyzji wraz z wnioskiem o zawieszenie postępowania w sprawie. Według R. L. postępowanie powinno zostać zawieszone z uwagi na ujawnienie zagadnienia wstępnego, które ma istotny wpływ na wynik sprawy. Mianowicie wskazał on, że złożył pozew do Sądu Rejonowego [...] o ustalenie bezskuteczności wypowiedzenia umowy dzierżawy nieruchomości, której dotyczy koncesja udzielona ww. decyzją Starosty [...] z dnia [...] maja 2016 r. Stwierdził, że dopiero prawomocny wyrok sądu wydany w następstwie złożonego pozwu rozstrzygnie o tym, czy nie posiada ona tytułu prawnego do nieruchomości, której dotyczy koncesja, a w konsekwencji dopiero wówczas możliwe będzie dokonanie oceny, czy koncesja stała się bezprzedmiotowa.