Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 21 listopada 2018 r., sygn. II SA/Sz 684/18
Pomoc społeczna
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz, Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.), Sędzia WSA Patrycja Joanna Suwaj, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 21 listopada 2018 r. sprawy ze skargi E. Ś. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji w sprawie zasiłku pielęgnacyjnego uchyla zaskarżoną decyzję i umarza postępowanie administracyjne.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] r., numer [...], wydaną na podstawie art. 16 ust. 1 i 2 pkt 2 oraz ust. 4, art. 24 ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych Burmistrz Miasta S. przyznał E. Ś. zasiłek pielęgnacyjny od dnia 1 sierpnia 2006 r. do dnia 31 sierpnia 2006 r. w kwocie [...]zł miesięcznie oraz od dnia 1 września 2006 r. do 31 maja 2023 r. w kwocie [...]zł miesięcznie, tj. do czasu nabycia uprawnień do dodatku pielęgnacyjnego na podstawie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Następnie, decyzją z dnia [...] r., nr [...], Samorządowe Kolegium Odwoławcze, na podstawie art. 157 § 1 i 2 w zw. z art. 156 § 1 pkt 2 Kodeksu postępowania administracyjnego oraz art. 16 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i ust. 4 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych stwierdziło nieważność opisanej wyżej decyzji w sprawie przyznania E. Ś. zasiłku pielęgnacyjnego.
W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że decyzja Burmistrza Miasta S. z dnia [...] r. została wydana bez podstawy prawnej. Podkreślił, że przedmiotowa decyzja ma ścisły związek z przepisem art. 16 ust. 1, ust. 2 pkt 2 i ust. 4 ustawy o świadczeniach rodzinnych. Świadczenie pielęgnacyjne zostało przyznane E. Ś. na jego wniosek z dnia 31 sierpnia 2006 r. w oparciu o załączone dokumenty, a w tym orzeczenie nr [...] z dnia [...] r. wydane przez Wojewódzką Komisję Lekarską MSW w K., którym wnioskodawcę zaliczono do pierwszej grupy inwalidzkiej w związku ze służbą. Organ pierwszej instancji przyznając zasiłek pielęgnacyjny powyższe orzeczenie lekarskie potraktował jako orzeczenie zespołu ds. niepełnosprawności.