Wyrok WSA w Opolu z dnia 22 listopada 2018 r., sygn. II SA/Op 315/18
Broń i materiały wybuchowe
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Daria Sachanbińska - spr. Sędziowie Sędzia WSA Ewa Janowska Sędzia NSA Jerzy Krupiński Protokolant St. inspektor sądowy Grażyna Jankowska-Stykała po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 22 listopada 2018 r. sprawy ze skargi E. A., D. A., T. K. i S. Z. na czynność Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu z dnia 30 maja 2018 r., znak [...] w przedmiocie kosztów przechowywania broni w depozycie Policji 1) stwierdza bezskuteczność zaskarżonej czynności, 2) zasądza od Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu na rzecz E. A., D. A., T. K. i S. Z. solidarnie kwotę 4.443 (cztery tysiące czterysta czterdzieści trzy) złote, tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
E. A., D. A., T. K. i S. Z. (dalej zwani "skarżącymi"), reprezentowani przez pełnomocnika adwokata S. P., wnieśli do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu skargę na czynność materialno-techniczną Komendanta Wojewódzkiego Policji w Opolu (zwany też "organem") z dnia 30 maja 2018 r., znak [...], w przedmiocie naliczenia i nałożenia na skarżących kosztów przechowywania broni po zmarłym A. K.
Zaskarżona czynność wydana została w następującym stanie faktycznym i prawnym:
W dniu [...] zmarł A. K. - właściciel 4 sztuk broni ([...] nr [...], [...] nr [...], [...], [...] nr [...]).
Pismem z dnia 28 stycznia 2009 r. Opolski Komendant Wojewódzki Policji złożył do Sądu Rejonowego w [...] wniosek o stwierdzenie nabycia spadku po zmarłym A. K., podając, że od 10 grudnia 2008 r. w depozycie Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w [...] znajdują się dwie sztuki [...] i [...] należące do zmarłego.
Postanowieniem z dnia 7 listopada 2012 r. Sąd Rejonowy w [...] [...], sygn. akt [...], stwierdził, że spadek po zmarłym A. K. nabyli E. A., D. A., T. K. i Z. Z. - każdy po ¼ części.
Pismem z dnia 18 stycznia 2018 r. Naczelnik Wydziału Postępowań Administracyjnych KWP w Opolu poinformował E. A., D. A. i T. K., jako spadkobierców A. K., że od 10 grudnia 2008 r. w depozycie Wydziału znajdują się 2 sztuki broni [...] wraz z [...], od dnia 28 września 2009 r. - 1 sztuka broni [...], a od dnia 11 kwietnia 2012 r. - kolejna 1 sztuka broni [...], należące do zmarłego A. K. W piśmie wezwano ww. osoby do odebrania broni z depozytu i pouczono, że jej niepodjęcie w terminie 3 lat będzie stanowiło podstawę do złożenia do Sądu Rejonowego wniosku o likwidację niepojętego depozytu. Wyjaśniono również, że koszty związane z deponowaniem broni i amunicji ponosi osoba deponująca broń, która weszła w jej posiadanie.