Orzeczenie
Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 6 listopada 2018 r., sygn. II SA/Ol 547/18
Pomoc społeczna
Dnia 6 listopada 2018 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Marzenna Glabas Sędziowie sędzia WSA Tadeusz Lipiński sędzia WSA Ewa Osipuk (spr.) Protokolant specjalista Wojciech Grabowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 listopada 2018 roku sprawy ze skargi K. Rz. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia "[...]" nr "[...]" w przedmiocie przyznania świadczenia rodzinie zastępczej I. uchyla zaskarżoną decyzję i utrzymaną nią w mocy decyzję organu I instancji; II. przyznaje od Skarbu Państwa Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Olsztynie na rzecz radcy prawnego M. I. kwotę 240 złotych (słownie: dwieście czterdzieści) powiększoną o należny podatek VAT tytułem wynagrodzenia za nieopłaconą pomoc prawną udzieloną skarżącej z urzędu.
Uzasadnienie
Decyzją z dnia 13 kwietnia 2018 r., Dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w "[...]" (dalej jako: "organ pierwszej instancji"), odmówił rodzinie zastępczej spokrewnionej - "[...]" (dalej jako: "skarżąca"), przyznania świadczenia na pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki - jednorazowo lub okresowo.
W uzasadnieniu decyzji organ pierwszej instancji podał, że na mocy prawomocnego postanowieniem Sądu Rejonowego "[...]", z dnia 31 maja 2016 r., skarżącej powierzono obowiązki rodziny zastępczej spokrewnionej małoletnich "[...]". Skarżąca zwróciła się o przyznanie świadczenia na pokrycie kosztów związanych z wystąpieniem zdarzeń losowych lub innych zdarzeń mających wpływ na jakość sprawowanej opieki - jednorazowo lub okresowo z przeznaczeniem na zakup pieca centralnego ogrzewania. Istniejący piec uległ bowiem nagłej awarii, a dochód uzyskiwany przez rodzinę zastępczą nie pozwalał na zakup nowego pieca z własnych środków. Istnienie tej potrzeby potwierdził w dniu 19 marca 2018 r. koordynator rodzinnej pieczy zastępczej. Organ pierwszej instancji podniósł, że właściwym do ponoszenia wydatków na opiekę i wychowanie małoletnich jest Powiat "[...]". Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w "[...]" stwierdził zaś, że potrzeby rodzin zastępczych spokrewnionych ubiegających się o świadczenia fakultatywne mogą być uwzględnione jedynie w zakresie odpowiadającym aktualnym możliwościom finansowym tego Ośrodka. MOPS w "[...]" ma jednak ograniczony budżet na świadczenia przyznawane na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej,
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right