Wyrok WSA w Gliwicach z dnia 7 listopada 2018 r., sygn. III SA/Gl 1205/15
Podatek akcyzowy
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Apollo (spr.), Sędzia WSA Małgorzata Herman, Sędzia WSA Magdalena Jankiewicz, Protokolant Specjalista Ewa Olender, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 24 października 2018 r. sprawy ze skargi A. S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w K. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z [...] r. nr [...] Dyrektor Izby Celnej w K., powołując się na art. 233 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 749, dalej O.p.), art. 2 pkt 9, art. 3 ust. 1, art. 10 ust. 1, art. 100 ust. 1 pkt 2, ust.4, art. 101 ust. 2 pkt 1, art. 102 ust. 1, ust. 2, art. art. 104 ust 1 pkt 2, art. 105 i art. 106 ustawy z 6 grudnia 2008 roku o podatku akcyzowym (Dz. U. nr 3 z 2009 r., poz. 11 z późniejszymi zmianami, dalej określanej skrótem u.p.a.) utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w R. z [...] r. nr [...] określającą A. S. (dalej określanej jako skarżąca lub podatniczka) zobowiązanie podatkowe w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia samochodu osobowego marki BMW X3, nr nadwozia [...], rok produkcji 2005, w wysokości [...] zł.
W uzasadnieniu ustalił, że organ I instancji otrzymał dokumentację samochodu marki BMW X3, nr nadwozia [...], rok produkcji 2005. Po czym, po uprzedniej analizie dokumentacji, w tym danych dotyczący rejestracji wskazanego pojazdu jako samochodu ciężarowego, zwrócił się do "A" w W. o podanie informacji, w jakiej wersji został wyprodukowany przedmiotowy samochód - osobowej, czy ciężarowej. Jednocześnie wszczął z urzędu postępowanie zmierzające do określenia podatniczce zobowiązanie w podatku akcyzowym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia przedmiotowego samochodu. Biorąc zaś pod uwagę dane wynikające z badania technicznego poprzedzającego rejestrację samochodu w kraju, jego oględziny przeprowadzone [...] r. w drodze pomocy prawnej przez Urząd Celny w G., informacje podane przez przedstawiciela producenta samochodu w pismach z [...] r. i [...] r. oraz to, że nie udało się w toku postępowania przesłuchać wnioskowanego przez podatniczkę świadka, któremu zleciła przywóz samochodu z Niemiec uznał, ze podatniczka nabyła wewnątrzwspólnotowo samochód zasadniczo przeznaczony do przewozu osób, kwalifikujący się jako samochód osobowy, który kwalifikuje się do kodu CN 8703. akcyzie.