Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 12 października 2018 r., sygn. VI SA/Wa 997/18

Drogi publiczne

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Zdzisław Romanowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Izabela Głowacka - Klimas Sędzia WSA Sławomir Kozik Protokolant st. sekr. sąd. Jan Czarnacki po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 12 października 2018 r. sprawy ze skargi M. Sp. z o.o. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Warszawie z dnia [...] marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zezwolenia na lokalizację urządzenia w pasie drogowym oddala skargę

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z [...] marca 2018 r. nr [...] Samorządowe Kolegium Odwoławcze w [...] (dalej SKO, organ odwoławczy), po rozpatrzeniu odwołania M. Sp. z o.o. z siedzibą w [...] (dalej skarżąca, skarżąca spółka), na podstawie art. 138 § 1 pkt 1 k.p.a., w całości utrzymało w mocy decyzję Prezydenta [...] (dalej organ I instancji) z [...] lipca 2017 r. nr [...], którą organ ten zezwolił skarżącej spółce na lokalizację w pasie drogowym (drogi powiatowej) ul. [...] w rejonie ul. [...] (dz. ew. nr [...] z obrębu [...]) 4 sztuk lamp halogenowych służących do podświetlenia elewacji budynku, o powierzchni zajęcia 0,04 m2 (1 sztuka) i 0,06 m2 (3 sztuki).

Jak wynika z akt administracyjnych sprawy, skarżąca spółka pismem z 21 kwietnia 2016 r. wystąpiła z wnioskiem o wydanie zezwolenia na zajęcie pasa drogowego drogi powiatowej ul. [...] w [...] w rejonie ul. [...] (dz. nr [...] z obrębu [...]) w celu zlokalizowania urządzeń infrastruktury technicznej niezwiązanych z potrzebami ruchu drogowego, tj. 4 lamp halogenowych umocowanych na elewacji budynku biurowo-usługowego przy ul. [...]. W piśmie z 30 maja 2016 r. strona skarżąca określiła okres zajęcia pasa drogowego (15 lat) oraz nadesłała szczegółowy plan sytuacyjny z zaznaczeniem miejsc lokalizacji lamp.

W piśmie z 8 sierpnia 2016 r. strona skarżąca, wobec niepodjęcia w sprawie czynności w postępowaniu dowodowym mających na celu wyznaczenie przestrzennych granic pasa, wniosła o przeprowadzenie dowodów z wizji lokalnej, opinii geodety oraz opinii specjalisty z zakresu budownictwa drogowego na okoliczność ustalenia górnej granicy pasa drogowego, z ewentualnym uwzględnieniem skrajni pasa drogowego i skrajni chodnika oraz czy umiejscowienie lamp zgodnie z wnioskiem będzie powodować zajęcie pasa drogowego. Ponadto w powołanym piśmie wniosła o przeprowadzenie dowodów z dokumentacji ewidencyjnej drogi, ewidencji znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego na okoliczność ustalenia, czy umiejscowienie lamp zgodnie z wnioskiem będzie powodowało zajęcie pasa drogowego, jak również dowodu z opinii mgr. inż. W. S. w przedmiocie zakresu górnej granicy przestrzeni pasa drogowego na okoliczność tego, że lampy będą znajdować się w tej przestrzeni. W konkluzji tego pisma, kwestionując działania organu w sprawie (w szczególności użyte mapy) podniosła, że "czynność dotychczas dokonana w sprawie nie pozwala ustalić granic przestrzennych pasa drogowego /.../, a co za tym idzie rozstrzygnąć, czy w przypadku wnioskodawcy w ogóle zachodzi potrzeba wydawania zezwolenia na zajęcie pasa drogowego". W przypadku braku ustaleń odmiennych od wynikających z ww. opinii, postępowanie w sprawie powinno zostać umorzone bowiem obecność lamp we wskazanym miejscu nie będzie wiązała się z zajęciem pasa drogowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00