Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 18 października 2018 r., sygn. I SA/Po 470/18
Interpretacje podatkowe; Podatek od towarów i usług
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak Sędziowie Sędzia WSA Katarzyna Nikodem Sędzia WSA Waldemar Inerowicz (spr.) Protokolant st. sekr. sąd. Agnieszka Ratajczak po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 04 października 2018r. sprawy ze skargi "A" Sp. z o.o. [...] na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług I. uchyla zaskarżoną interpretację; II. zasądza od Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na rzecz strony skarżącej kwotę 697,- zł (sześćset dziewięćdziesiąt siedem złotych 00/100) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wnioskiem złożonym w dniu [...] r., uzupełnionym dnia [...] r., X. Sp. z o.o. we [...] (dalej jako: "spółka", "wnioskodawczyni" lub "skarżąca") wystąpiła do Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej sprzedaży biletów wstępu na wydarzenia muzyczne i zwolnienia z tego obowiązku.
Przedstawiając we wniosku stan faktyczny spółka wskazała, że prowadzi działalność gospodarczą m.in. w zakresie sprzedaży biletów na wydarzenia, które mają różny charakter, w szczególności muzyczny. Sprzedaje bilety w imieniu własnym, ale nie jest organizatorem wydarzeń. Innymi słowy, kupuje bilety od organizatora wydarzeń, a następnie sprzedaje je we własnym imieniu dalszym kupującym. Spółka zaznaczyła, że usługodawcą w zakresie wydarzeń jest organizator i to on ponosi odpowiedzialność wobec kupujących w zakresie niewykonania lub nienależytego wykonania usługi inkorporowanej przez bilet (np. odwołanie wydarzenia).
Zawarcie oraz wykonanie umowy sprzedaży biletów kupującym odbywa się za pośrednictwem portalu internetowego, którego właścicielem jest spółka. Cena biletów jest uiszczana przez kupujących w szczególności za pośrednictwem portalu w sposób zautomatyzowany i przy udziale: 1) agenta rozliczeniowego obsługującego system płatności elektronicznych (dalej jako: "agent"); 2) organizacji płatniczych rozliczających karty kredytowe. Dane otrzymane przez spółkę od agenta i organizacji płatniczych zawierają informacje o wysokości wpłat dokonanych przez kupujących, a także ich dane, w tym numery identyfikacyjne transakcji pozwalające na jednoznaczne zidentyfikowanie, jakiej konkretnie transakcji zapłata dotyczyła.