Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Gdańsku z dnia 4 października 2018 r., sygn. III SA/Gd 417/18

Pomoc społeczna

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Paweł Mierzejewski, Sędziowie Sędzia WSA Bartłomiej Adamczak (spr.), Sędzia WSA Jolanta Sudoł, Protokolant Asystent sędziego Krzysztof Pobojewski, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 4 października 2018 r. sprawy ze skargi J. S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego z dnia 28 marca 2018 r. nr [...] w przedmiocie zasiłku okresowego oddala skargę.

Uzasadnienie

Zaskarżoną decyzją z dnia 28 marca 2018 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy z dnia 22 grudnia 2017 r., którą organ odmówił J. S. przyznania zasiłku okresowego.

W sprawie zaistniały następujące okoliczności faktyczne i prawne:

Wnioskiem z dnia 30 listopada 2017 r. J. S. (zwany dalej: "stroną", "skarżącym" albo "wnioskodawcą") zwrócił się do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S. o przyznanie pomocy finansowej w formie zasiłku okresowego. W uzasadnieniu powołał się na swoją trudną sytuację życiową związaną z ubóstwem, niepełnosprawnością i długotrwałą chorobą.

Działający z upoważnienia Wójta Gminy - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w S., decyzją z dnia 22 grudnia 2017 r. (nr [...]), wydaną na podstawie art. 2, art. 3, art. 4, art. 11 ust. 2, art. 38 i art. 106 ust. 4 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (t.j.: Dz. U. z 2016 r., poz. 930 ze zm. - dalej jako: "u.p.s.") oraz art. 104 ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. - Kodeksu postępowania administracyjnego (t.j.: Dz. U. z 2017 r., poz. 1257 ze zm. - dalej w skrócie jako: "k.p.a."), odmówił wnioskodawcy przyznania zasiłku okresowego.

W uzasadnieniu decyzji organ wskazał, że strona prowadzi jednoosobowe gospodarstwo domowe. W postępowaniu spadkowym po zmarłych rodzicach nabyła ziemię oraz dom jednorodzinny, w którym zamieszkuje. Większa część ziemi została przez stronę sprzedana w 2016 r. Obecnie strona jest właścicielem ziemi o powierzchni 1,51 ha. Strona posiada lekki stopień niepełnosprawności ze wskazaniem na otwarty rynek pracy. Organ wskazał, że podczas przeprowadzanych wywiadów środowiskowych w miejscu zamieszkania niejednokrotnie motywowano stronę do polepszenia swojej sytuacji bytowej poprzez podjęcie zatrudnienia i umożliwienia samodzielnego życia w społeczeństwie, ponieważ posiadane gospodarstwo rolne nie jest wystarczające do zapewnienia sobie godnego życia. Wskazano, że posiadane gospodarstwo rolne nie koliduje z podjęciem przez stronę zatrudnienia, ponieważ na posiadanej ziemi rośnie lucerna, która nie wymaga codziennej pracy. W celu polepszenia sytuacji, w dniu 19 grudnia 2017 r. przedłożono stronie oferty pracy, z których nie skorzystała. Brak aktywności i współdziałania ze strony zainteresowanego pomocą uprawnia organ do powstrzymywania się od udzielenia takiej pomocy. Pomoc przyznawana na gruncie ustawy o pomocy społecznej nie ma w żadnym wypadku zamienić się w stałe źródło utrzymania (por. art. 2 i art. 4 u.p.s.). Przyznanie pomocy jest zależne od całokształtu sytuacji życiowej osoby bądź rodziny ubiegającej się o jej przyznanie, a także zakresu środków przeznaczonych na ten cel. Nie oznacza to jednak - jak wyjaśnił organ - że przyznanie świadczenia z pomocy społecznej dla osoby spełniającej wymogi do jego przyznania jest prawem bezwarunkowym i wiąże się z przerzuceniem wszelkich kosztów utrzymania na organy pomocy społecznej, będące dysponentami środków publicznych przeznaczonych na realizację zadań pomocowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00