Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Bydgoszczy z dnia 16 października 2018 r., sygn. I SA/Bd 550/18

Podatek akcyzowy

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Leszek Kleczkowski (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Ewa Kruppik-Świetlicka Sędzia WSA Jarosław Szulc Protokolant Starszy asystent sędziego Waldemar Dąbrowski po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 16 października 2018r. sprawy ze skargi A. S.A. we W. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w B. z dnia [...] nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej w 2016r. oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu [...] grudnia 2017 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w T. wpłynął wniosek skarżącej, złożony na podstawie art.31d ust. 5 ustawy z dnia 6 grudnia 2008r. o podatku akcyzowym (dalej: "u.p.a.") o zwrot części akcyzy zapłaconej od energii elektrycznej wykorzystanej na potrzeby własne w 2016 roku w kwocie 2.274.135 zł.

Decyzją z dnia z dnia [...] lutego 2018r. Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego

w T. odmówił stronie zwrotu części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystanej w 2016r. w powyższej kwocie.

Po rozpatrzeniu wniesionego odwołania, decyzją z dnia [...] maja 2018r. Dyrektor Izby Administracji Skarbowej utrzymał w mocy decyzję organu pierwszej instancji.

W uzasadnieniu organ wyjaśnił, że zagadnieniem spornym w sprawie jest kwestia, czy w przypadku korzystania przez spółkę w 2016r. ze zwolnienia od akcyzy przewidzianego w art. 30 ust. 7a pkt 2 u.p.a., a zatem energii elektrycznej wykorzystywanej w procesach elektrolitycznych, ma ona prawo do równoczesnego korzystania ze zwolnienia określonego w art. 31d ust. 1 u.p.a. przewidzianego dla zakładów energochłonnych. Wątpliwość co do możliwości równoczesnego korzystania

z obydwu tych zwolnień wynika z wyraźnego zastrzeżenia zawartego w art. 31d ust. 1 pkt 3 u.p.a., że dla skorzystania ze zwolnienia realizowanego przez zwrot części zapłaconej akcyzy od energii elektrycznej wykorzystywanej przez zakład energochłonny tenże zakład nie korzysta, w stosunku do tej energii elektrycznej, ze zwolnienia od akcyzy określonego w art. 30 ust. 7a u.p.a. Strona twierdzi, że właściwa wykładnia art. 31d ust. 1 pkt 3 u.p.a. nie ogranicza możliwości równoczesnego korzystania przez dany zakład energochłonny z obydwu tych zwolnień, co wynika z posłużenia się przez ustawodawcę zwrotem "w stosunku do tej energii elektrycznej". Natomiast, zdaniem organu, literalne brzmienie art. 31d ust. 1 pkt 3 u.p.a. w połączeniu z treścią całego art. 31d ust. 1 u.p.a. prowadzi do wniosku, że zwolnienie przysługujące zakładowi energochłonnemu, realizowane przez zwrot części zapłaconej akcyzy, może wystąpić jedynie w sytuacji, gdy ten zakład energochłonny nie korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 30 ust. 7a u.p.a., od wykorzystywanej przez ten zakład energochłonny energii elektrycznej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00