Wyrok WSA w Warszawie z dnia 6 września 2018 r., sygn. VIII SA/Wa 316/18
Policja
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Marek Wroczyński, Sędziowie Sędzia WSA Renata Nawrot (sprawozdawca), Sędzia WSA Iwona Szymanowicz - Nowak, Protokolant Sekretarz sądowy Dominika Jeromin, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 6 września 2018 r. w Radomiu sprawy ze skargi M. S. na rozkaz personalny Komendanta Wojewódzkiego Policji z siedzibą w R. z dnia [...] lutego 2018 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat uchyla zaskarżony rozkaz personalny i poprzedzający go rozkaz personalny Komendanta Powiatowego Policji w B. z dnia [...] grudnia 2017 r. nr [...].
Uzasadnienie
Przedmiotem rozpoznania Sądu jest skarga M. S. (dalej wnioskodawca, strona, skarżący) w przedmiocie odmowy przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat.
Komendant Powiatowy Policji w B. rozkazem personalnym z [...] grudnia 2017 r., Nr [...] odmówił asp. M. S. przyznania prawa do wzrostu uposażenia zasadniczego z tytułu wysługi lat za okres pracy w charakterze domownika w indywidualnym gospodarstwie rolnym rodziców od 11 kwietnia 1990 r. do 6 sierpnia 1996 r.
Uzasadniając powyższe rozstrzygnięcie, Komendant Powiatowy Policji
w B. wskazał, iż z akt osobowych zainteresowanego ustalono, że na dzień przyjęcia do służby - 20 lutego 2001 r., do wysługi lat uwzględnionej przy ustalaniu wzrostu uposażenia zasadniczego zaliczono w/w policjantowi okresy pobierania zasiłku z Powiatowego Urzędu Pracy w P. w okresie od 11 października 1994 r. do 2 czerwca 1995 r.
W tej sytuacji brak było przesłanek do uznania, iż w tym samym okresie stale wykonywana była praca w gospodarstwie, bowiem w aktach osobowych znajduje się zaświadczenie z Powiatowego Urzędu Pracy w P. potwierdzające, iż wymieniony był zarejestrowany w Urzędzie Pracy, jako osoba bezrobotna.
Oceniając z kolei zeznania dwóch świadków, Komendant stwierdził, powołując się w uzasadnieniu na poszczególne fragmenty ich zeznań i fragmenty zeznań asp. M. S. zawarte w oświadczeniu ww., że zestawienie faktów wynikających z dokumentacji i materiałów znajdujących się w aktach osobowych pozwala na zakwestionowanie treści zeznań świadków, pod kątem ich wartości dowodowej, gdyż