Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 13 września 2018 r., sygn. II SA/Sz 547/18
Wodne prawo
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia NSA Stefan Kłosowski Sędziowie Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.), Sędzia WSA Marzena Iwankiewicz Protokolant starszy sekretarz sądowy Aneta Ciesielska po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze skargi Spółki A. na decyzję Dyrektora Zarządu Zlewni w S. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie z dnia [...] nr [...] w przedmiocie określenia opłaty stałej za wprowadzanie ścieków do wód powierzchniowych rzeki Parnicy I. uchyla zaskarżoną decyzję, II. zasądza od Dyrektora Zarządu Zlewni w S. Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie na rzecz strony skarżącej Spółki A. kwotę [...]([...]) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Uzasadnienie
Informacją z dnia [...] r. Dyrektor Zarządu Zlewni Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie ustalił dla [...] S.A. Oddział [...] opłatę stałą za usługi wodne w wysokości [...] zł za wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, za okres od [...] r. do [...] r., podając, że opłatę należy uiścić w czterech kwartalnych ratach.
W informacji wskazano, że opłata stała została obliczona zgodnie z art. 271
ust. 5 ustawy Prawo wodne oraz § 10 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia
22 grudnia 2017 r. w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Obliczono ją jako iloczyn jednostkowej stawki opłaty, wynoszącej [...] zł na dobę za 1 m3/s czasu wyrażonego w dniach, wynoszącego 365 dni i maksymalnego zrzutu, określonego w pozwoleniu wodnoprawnym z dnia [...] r. znak [...], w ilości [...] m3/h i wynoszącego po przeliczeniu [...] m3/s.
Nie zgadzając się z ustaloną wysokością opłaty stałej [...] S.A. Oddział [...], pismem z dnia 28 lutego 2018 r. złożyła reklamację. Spółka wyjaśniła, że decyzją z dnia [...] r. [...] udzielono jej pozwolenia wodnoprawnego na wprowadzenie mieszaniny ścieków przemysłowych i wód pochłodnicznych z [...] do wód powierzchniowych rzeki P. , określając Qhmax na [...] m3/h. Z kolei w decyzji z dnia [...] r. [...] ze zmianami, udzielającej pozwolenia zintegrowanego na prowadzenie instalacji energetycznego spalania paliw w Elektrowni, wskazano maksymalną ilość wód pochłodniczych odprowadzanych do wód (Qhmax [...] m3/h). Mając na uwadze powyższe, jak również treść art. 269 ust. 12 Prawa wodnego Spółka wywiodła, że opłatę stałą za odprowadzenia ścieków do wód lub do ziemi w przypadku wspólnego odprowadzenia ścieków przemysłowych i wód z obiegów chłodzących elektrowni powinno się ustalać na podstawie różnicy pomiędzy Qhmax określonym dla mieszaniny ścieków, a Qhmax określonym dla wód pochłodniczych.