Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Szczecinie z dnia 6 września 2018 r., sygn. II SA/Sz 143/18

Bezrobocie

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Renata Bukowiecka-Kleczaj (spr.), Sędziowie Sędzia WSA Maria Mysiak, Sędzia WSA Arkadiusz Windak, Protokolant starszy sekretarz sądowy Anita Jałoszyńska, po rozpoznaniu w Wydziale II na rozprawie w dniu 6 września 2018 r. sprawy ze skargi T. G. na decyzję Wojewody Z. z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie statusu osoby bezrobotnej oddala skargę.

Uzasadnienie

Decyzją z dnia [...] r. nr [...], Prezydent Miasta S. orzekł o uznaniu T. G. za osobę bezrobotną z dniem [...] r. oraz o odmowie przyznania mu prawa do zasiłku.

W dniu [...] r., decyzją nr [...], Prezydent Miasta S., na podstawie art. 33 ust. 4 pkt 4 i ust. 4 ca w związku z art. 9 ust. 1 pkt 14

lit. a ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, orzekł o utracie przez T. G. statusu osoby bezrobotnej z dniem

[...] r.

W uzasadnieniu tego rozstrzygnięcia organ wyjaśnił, że wymieniony po raz drugi nie stawił się w Powiatowym Urzędzie Pracy w wyznaczonym terminie i nie powiadomił w ciągu 7 dni o uzasadnionej przyczynie niestawiennictwa. Dodał, że odzyskanie statusu osoby bezrobotnej może nastąpić po upływie 180 dni, od dnia niestawienia się we wspomnianym Urzędzie - w wyniku ponownej rejestracji.

T. G. w odwołaniu od opisanej wyżej decyzji wniósł o przywrócenie mu statusu osoby bezrobotnej, wskazując że błędnie zapamiętał termin kolejnej decyzji w Urzędzie Pracy - jako [...] r. W tym czasie miał jednak wystawione zwolnienie lekarskie z powodu operacji, którą przeszedł. Po zakończeniu zwolnienia udał się do Urzędu w celu ustalenia terminu kolejnej wizyty i dowiedział się, że zostanie o tym terminie poinformowany Pocztą. "W zeszłym tygodniu" odebrał pismo z informacją, że stracił status osoby bezrobotnej ponieważ nie stawił się w Urzędzie na wizytę, która jak się okazało była ustalona na [...] r., a nie [...] r. W tym terminie miał uraz stopy, ale ponieważ był przekonany o terminie wizyty w dniu [...] r. nie prosił lekarza o wystawienie zwolnienia. Po otrzymaniu pisma o tym, że został pozbawiony statusu osoby bezrobotnej chciał pójść do lekarza celem uzyskania zaświadczenia o wspomnianym urazie, jednak wtedy okazało się, że nie ma ubezpieczenia zdrowotnego, a nie posiadał środków na opłacenie wizyty.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00