Wyrok WSA w Poznaniu z dnia 13 września 2018 r., sygn. I SA/Po 607/18
Podatek dochodowy od osób fizycznych
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Monika Świerczak (spr.) Sędziowie Sędzia WSA Dominik Mączyński Sędzia WSA Waldemar Inerowicz Protokolant: st. sekr. sąd. Ewa Szydłowska po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 13 września 2018 r. sprawy ze skargi [...] na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej [...] z dnia [...] r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2a008 r. oddala skargę
Uzasadnienie
Decyzją z dnia [...] listopada 2014 r., nr [...] Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. określił A. W. wysokość zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych za 2008 r. w kwocie [...]zł.
W uzasadnieniu powyższego rozstrzygnięcia wyjaśniono, że w wyniku przeprowadzonej u podatniczki kontroli podatkowej stwierdzono nieprawidłowości w postaci błędów w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, polegających na braku dowodów, na podstawie których dokonywano zapisów w księdze, podwójnym księgowaniu kosztów na podstawie tych samych dowodów oraz braku związku przyczynowo-skutkowego pomiędzy poniesionymi wydatkami zapisanymi w kolumnie "pozostałe wydatki" z uzyskaniem przychodu. Błędy związane były również z wykazaniem zaliczki w marcu 2008 r., co do której nie przedłożono dowodu jej rozliczenia oraz zawyżeniu wydatków w listopadzie 2008 r. poprzez wykazanie kosztów związanych z wyjazdem do [...] oraz pobytem na tym szkoleniu. Nieprawidłowości polegały ponadto na wykazaniu w marcu 2008 r. zakupu notebooka i aparatu fotograficznego, które nie są wykorzystywane w działalności gospodarczej, oraz wykazaniu nieprawidłowej wartości motocykla ujętego w podatkowej księdze przychodów i rozchodów oraz w ewidencji środków trwałych.
Naczelnik Urzędu Skarbowego w Z. nie zakwestionował kwoty przychodu skarżącej, który przyjęto w kwocie [...]zł. Jednakże w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodów organ I instancji wyjaśnił, że uwagi na postanowienia art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, jedynie wydatek, który pozostaje w związku o charakterze przyczynowo-skutkowym ze źródłem przychodów może być uznany za koszt uzyskania przychodów. Zastrzeżono przy tym, że aby odliczyć koszt od przychodów przy ustalaniu dochodu do opodatkowania, koszty muszą zostać prawidłowo udokumentowane. Organ podatkowy I instancji uznał za niezasadne zaliczenie przez podatniczkę do kosztów uzyskania przychodów wydatków udokumentowanych fakturą VAT z dnia [...] czerwca 2008 r. wystawioną przez [...] S.A. na kwotę [...]zł za nocleg dla M. E.. Z wyjaśnień M. E. wynika, że nie korzystała ona z noclegu. Ponadto mało prawdopodobnym jest, aby M. E. chciała korzystać z noclegu w W. hotelu biorąc pod uwagę fakt zamieszkiwania w miejscowości oddalonej o ok. 20 km od W..