Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 26 września 2018 r., sygn. I SA/Ol 325/18
Podatek od spadków i darowizn
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodnicząca sędzia WSA Jolanta Strumiłło, Sędziowie sędzia WSA Wiesława Pierechod (sprawozdawca), asesor WSA Katarzyna Górska, Protokolant sekretarz sądowy Jolanta Piasecka, po rozpoznaniu w Olsztynie na rozprawie w dniu 26 września 2018r. sprawy ze skargi S. O. na decyzję Dyrektora Izby Administracji Skarbowej z dnia "[...]", nr "[...]" w przedmiocie zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn oddala skargę.
Uzasadnienie
Zaskarżoną decyzją z dnia "[...]" Dyrektor Izby Administracji Skarbowej (dalej jako organ odwoławczy, Dyrektor) uchylił w całości decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego ( dalej jako Naczelnik, organ I instancji), z dnia "[...]", nr "[...]", którą ustalono S. O. (dalej: podatnik, strona, skarżący) wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od spadków i darowizn w wysokości 153 zł i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia przez organ I instancji.
Przedmiotowa decyzja została wydana w następującym stanie faktycznym i prawnym:
Postanowieniem z dnia "[...]", sygn. akt "[...]", Sąd Rejonowy, I Wydział Cywilny stwierdził, że spadek po zmarłym w dniu "[...]" L. O., na podstawie ustawy nabyli: żona C. O., syn S. O., córka G. S., córka K. M. po 1/4 części. Orzeczenie to stało się prawomocne w dniu "[...]" 2016r.
Naczelnik pismami z dnia "[...]" i "[...]" wezwał stronę do złożenia zeznania podatkowego SD-3 po zmarłym w dniu "[...]" 2006r. ojcu.
W piśmie z dnia "[...]" podatnik poinformował m.in., że nabył udział w 1/4 części w prawie do lokalu mieszkalnego numer "[...]", położony w budynku nr "[...]", znajdujący się na parterze, składający się z 2 pokoi, kuchni, łazienki, wc i przedpokoju o powierzchni użytkowej 47,20 m2. Jednocześnie wskazał, iż jego zdaniem doszło do przedawnienia zobowiązania podatkowego, ponieważ nabycie spadku nastąpiło z chwilą śmierci tj. "[...]" 2006r. i od tej daty należy liczyć 5-letni okres do przedawnienia. Na poparcie swojego stanowiska powołał wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 19.03.2010r. sygn. akt II FSK 1705/08.