Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Olsztynie z dnia 11 września 2018 r., sygn. II SA/Ol 429/18

Samorząd terytorialny

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie w składzie następującym: Przewodniczący Sędzia WSA Beata Jezielska Sędziowie Sędzia WSA Alicja Jaszczak-Sikora Sędzia WSA Piotr Chybicki (spr.) Protokolant St. sekretarz sądowy Grażyna Wojtyszek po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 11 września 2018 r. sprawy ze skargi Gminy na rozstrzygnięcie nadzorcze Wojewody z dnia "[...]". nr "[...]" w przedmiocie uchwały nr "[...]" Rady Gminy z dnia "[...]" w sprawie utworzenia Gminnej Rady oraz nadania jej statutu 1. uchyla zaskarżone rozstrzygnięcie nadzorcze; 2. zasądza od Wojewody na rzecz Gminy kwotę 480 zł (czterysta osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Uzasadnienie

Rada Gminy w K podjęła "[...]" r. uchwałę nr "[...]" w sprawie utworzenia Gminnej Rady Seniorów w K oraz nadania jej statutu. Uchwała została podjęta na podstawie art. 5c ustawy z dnia 8 marca 1990r. o samorządzie gminnym (Dz.U. 2018 poz. 994) (dalej u.s.g.).

Wojewoda W, działając na podstawie art. 91 ust.1 u.s.g. rozstrzygnięciem nadzorczym z "[...]"r. stwierdził nieważność wskazanej wyżej uchwały w części dotyczącej jej §4.

W uzasadnieniu organ nadzoru wskazał, że przedmiotowa uchwała w części wskazanej w sentencji rozstrzygnięcia tj. w § 4 podjęta została z istotnym naruszeniem prawa. Podejmując wskazaną wyżej uchwałę Rada Gminy w K w §4 ustaliła, że wchodzi ona w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Z powyższego wynika, że rada gminy przy podejmowaniu uchwały zastosowała przepisy właściwe dla aktów normatywnych zawierających przepisy powszechnie obowiązujące i jako taki akt potraktowała uchwałę, określając jej termin wejścia w życie w sposób określony w art. 4 ust.1 ustawy z dnia 20 lipca 2000r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz.U. z 2017r.poz. 1523), tj. po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Organ nadzoru stwierdził, że przepis § 4 uchwały jest sprzeczny z art. 4 ust.1 w zw. z ar. 13 pkt.2 ustawy o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych. Jak wskazał, analiza postanowień uchwały, prowadzi do wniosku, że nie ma ona charakteru aktu prawa miejscowego. Nie mieści się bowiem w żadnej z kategorii aktów wymienionych w art. 40 ust.2 ustawy o samorządzie gminnym. Zgodnie z jego brzmieniem na podstawie niniejszej ustawy organy gminy mogą wydawać akty prawa miejscowego w zakresie:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00