Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok WSA w Warszawie z dnia 28 sierpnia 2018 r., sygn. III SA/Wa 3265/17

Podatek dochodowy od osób fizycznych

 

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w składzie następującym: Przewodniczący sędzia WSA Justyna Mazur, Sędziowie sędzia WSA Matylda Arnold-Rogiewicz (sprawozdawca), sędzia WSA Beata Sobocha, Protokolant referent stażysta Anna Barska, po rozpoznaniu na rozprawie w dniu 28 sierpnia 2018 r. sprawy ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 29 maja 2017 r. nr 0114-KDIP3-2.4011.42.2017.2 w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę

Uzasadnienie

W dniu 3 kwietnia 2017 r. M. R. (dalej też "Wnioskodawca", "Strona" albo "Skarżący") złożył wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży nieodpłatnie nabytych w drodze darowizny udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca w przyszłości może zostać obdarowany przez ojca (nieodpłatne nabycie) udziałami polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wskazane w zdaniu poprzedzającym nieodpłatne nabycie udziałów spółki z ograniczoną odpowiedzialnością może lecz nie musi podlegać odpowiedniemu podatkowi od spadków i darowizn. Intencją Wnioskodawcy będzie sprzedać otrzymane w darowiźnie udziały spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w przyszłości.

Do powyższego zdarzenia przyszłego Wnioskodawca zadał następujące pytanie: Czy po opodatkowaniu darowizny zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (Dz.U. z 2018 r., poz. 644, dalej "u.p.s.d."), wartość tak opodatkowanych, nieodpłatnie nabytych przez Wnioskodawcę udziałów polskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością będzie mogła, w momencie ich sprzedaży przez Wnioskodawcę, stanowić koszt uzyskania przychodu dla Wnioskodawcy?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 22 ust. 1d ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018 r., poz. 1509, dalej "u.p.d.o.f."), w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy lub praw otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie, a także innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń, w związku z którymi, zgodnie z art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f., został określony przychód, a także w przypadku odpłatnego zbycia rzeczy, praw lub innych świadczeń będących przedmiotem wykonania świadczenia niepieniężnego, o którym mowa w art. 14 ust. 2e i 2f tej ustawy, kosztem uzyskania przychodów z ich odpłatnego zbycia, z uwzględnieniem aktualizacji dokonanej zgodnie z odrębnymi przepisami, jest odpowiednio:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00